Mladá žena zabila v americkom Nashville šesť ľudí. Kamery zachytili, ako sa chystala útočiť

TA3 ČTK
27.3.2023 18:57

Mladá žena ozbrojená dvoma poloautomatickými puškami v pondelok zabila tri deti a troch dospelých v kresťanskej škole v americkom meste Nashville, načo ju zastrelili zasahujúci strážnici, oznámila miestna polícia.

Možný motív útoku nie je známy, podľa vyšetrovateľov však podozrivá bola bývalou žiačkou danej školy. Biely dom v reakcii na krviprelievanie znovu vyzval republikánskych zákonodarcov, aby podporili zákaz predaja "útočných zbraní".

Útočníčka podľa polície prenikla do súkromnej školy Covenant School bočným vchodom po tom, čo dvere rozstrieľala. Ozbrojená bola dvoma "puškami útočného štýlu" a pištoľou. Polícia informáciu o "aktívnom strelcovi" dostala krátko po desiatej hodine ráno miestneho času (17:00 SELČ). Dvaja policajti krátko na to na mieste zahájili paľbu a žena bola mŕtva 14 minút po nahlásení útoku, povedal policajný hovorca Don Aaron.

Ten na prvotnej tlačovej konferencii uviedol, že útočníčka sa zdala byť násťročná, polícia ale čoskoro upresnila, že išlo o 28-ročnú ženu z Nashville. Neskôr doplnila, že ide o niekdajšiu žiačku presbyteriánskej školy na juhu hlavného mesta štátu Tennessee.

Na Covenant School podľa jej webovej stránky dochádza asi 200 detí od predškolského veku po šiesty ročník. Tri deti - všetkým bolo deväť rokov - boli vyhlásené za mŕtvych, keď ich doviezli so zraneniami spôsobenými strelnou zbraňou do nemocnice Monroe Carell Jr. Children's Hospital, uviedol predtým hovorca John Howser. Polícia potom oznámila aj smrť troch pracovníkov školy, vo veku 60 a 61 rokov, vrátane riaditeľky školy Katherine Koonceovej, ktorá školu s asi 200 žiakmi a päťdesiatkou zamestnancov viedla od júla 2016, uviedla agentúra AP.

Útočníčka bola vybavená podrobným plánikom školy a zanechala po sebe manifest, uviedol policajný náčelník John Drake po prehliadke domova útočníčky, kde policajti našli ako plánik prístupov k škole, tak manifest "s niekoľkými poznámkami".

Pondelňajší incident je podľa databázy denníka The Washington Post (WP) druhou tohtoročnou streľbou na americkej škole, pri ktorej niekto prišiel o život. Prípadov, pri ktorých strelci ohrozovali deti na školách, eviduje od začiatku roka viac ako desať. Za uplynulý rok ich údajne bolo 46, čo je podľa denníka najvyšší súčet od roku 1999. WP do zoznamu zahŕňa aj incidenty, pri ktorých boli školy zasiahnuté bez toho, aby na nich strelci cielili.

"Je to nechutné... je to srdcervúca, najhoršia nočná mora každej rodiny," reagoval na správy z Nashville americký prezident Joe Biden. "Musíme urobiť viac pre to, aby sme zastavili násilie páchané strelnými zbraňami," pokračoval. Vyzval Kongres na prijatie zákazu útočných zbraní, teda opatrení po vzore toho, aké v USA platilo v rokoch 1994 až 2004. Hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová predtým vyzývala zákonodarcu Republikánskej strany tiež na podporu sprísnenia kontrol pri predaji zbraní.

Denník The New York Times (NYT) napísal, že schválenie nového zákazu predaja vybraných strelných zbraní je nepravdepodobné. Republikáni, ktorí od januára kontrolujú americkú Snemovňu reprezentantov, idú v Kongrese opačným smerom a tento rok prišli s niekoľkými návrhmi, ktoré by rozšírili prístup k zbraniam. Okrem iného navrhli uzákoniť právo nosiť zbrane mimo svojho domova a používať ich na sebaobranu, píše NYT.

Dostupné informácie ukazujú, že v USA pripadá na každého obyvateľa viac ako jedna pištoľ či puška, pričom počet strelných zbraní v americkej spoločnosti ďalej rastie. Narastá aj počet prípadov "masových strelieb", za ktoré sú považované incidenty, pri ktorých počet mŕtvych alebo zranených presahuje tri. Organizácia Gun Violence Archive ich za minulý rok zaznamenala 647 a tohtoročný súčet sa pred dneškom blížil k 130.

"Je vysoko neobvyklé, aby strieľala žena. Drvivá väčšina masových strelcov bývajú muži," poznamenal po útoku v Nashville komentátor televízie ABC News Pierre Thomas. Jeho tvrdenia dokladajú údaje skupiny The Violence Project, ktorá spravuje databázu s údajmi o skoro 200 masových streľbách za posledných viac ako 50 rokov. Pred pondelkom evidovala iba štyri prípady, keď útok spáchali ženy.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok