Ak by Putin prišiel do Maďarska, nezadržali by ho tam. Neexistuje taký zákon, upozornil Gulyás

23.3.2023 14:40

Ruského prezidenta Vladimira Putina, na ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal medzinárodný zatykač, by v prípade príchodu do Maďarska tamojšie orgány nezadržali. Podľa servera privatbankar.hu to vo štvrtok v Budapešti oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Ak by Putin prišiel do Maďarska, nezadržali by ho tam. Neexistuje taký zákon, upozornil Gulyás
TASR/AP

"Nemôžeme zatknúť ruského prezidenta, pretože zákon, ktorý by to umožňoval, nebol vyhlásený," povedal Gulyás s odvolaním sa na Rímsky štatút, ktorý položil základy fungovania ICC. Dokument z roku 1998 síce Maďarsko podpísalo, avšak nebol zverejnený v maďarskom vestníku, preto podľa maďarského práva táto medzinárodná zmluva nie je platná, spresnil.

Šéf úradu vlády dodal, že podľa postoja vtedajšieho prezidenta Jánosa Ádera a vlády je dohoda v rozpore s maďarskou ústavou, preto ju nebolo možné vyhlásiť bez zmeny ústavy. ICC minulý piatok vydal zatykač na Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí do Ruska, čo je vojnový zločin. Pre podobné obvinenia vydal ICC zatykač aj na ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Podľa Kyjeva od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu (24. februára 2022) deportovali do Ruska viac než 16.000 ukrajinských detí. Mnohé z nich mali skončiť v domovoch či sirotincoch.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok