Rusko vyťahuje zo skladov staré sovietske tanky, píšu médiá

ta3 ČTK
22.3.2023 18:20

Rusko vyťahuje zo skladov na Ďalekom východe staré sovietske tanky T-54 a T-55 a zjavne ich posiela smerom na front na Ukrajinu, uviedla v stredu ruská redakcia BBC s odvolaním sa na správy, snímky a videozábery zo sociálnych sietí. Tie ukazujú desiatky tankov prepravovaných po železnici.

Rusko vyťahuje zo skladov staré sovietske tanky, píšu médiá
Twitter/U.S. Army Armor & Cavalry Collection

Tank T-54 bol prijatý do sovietskej výzbroje v roku 1947, jeho vylepšený variant T-55 v roku 1958. Nakoniec išlo o najviac vyrábané tanky v histórii, licenčná výroba bežala aj v komunistickom Československu.

Analytici z Conflict Intelligence Team (CIT) tvrdia, že z rovnakej základne v meste Arseňjev v Prímorskom kraji vlani na ukrajinské bojisko vypravili pol storočia staré tanky T-62M, ale vyzdvihnutie tankov T-54/T-55 z rezerv bolo zaznamenané po prvýkrát.

"Aj zastaraný tank môže byť užitočnejší ako žiadny tank, ale týmto tankom chýbajú diaľkomery a balistické počítače, nehovoriac o systéme riadenia paľby. Majú (miesto toho) primitívne zameriavače. Chýba im aj správna stabilizácia kanónu (umožňujúca udržať cieľ zameraný aj za jazdy)," Myslí experti z CIT. Podľa nich je ťažké odhadnúť, na čo by tak zastarané tanky mohli ruské jednotky použiť. Ich terajšie použitie svedčí o vážnych problémoch so zabezpečením ruských síl obrnenou technikou.

Ukrajinské velenie tvrdí, že Rusko za 13 mesiacov bojovania proti Ukrajine prišlo už o 3557 tankov.

BBC na svojom ruskojazyčnom webe pripomenula, že ukrajinská strana vo vojne použila slovinské tanky M-55S, ktoré predstavujú modernizovanú verziu T-55. Ale sú vybavené novým kanónom, ktorý sa blíži moderným tankovým kanónom.

"Vojna na Ukrajine je konflikt, v ktorom množstvo má význam, a preto môžu v Rusku posielať na front sotva vycvičených mobilizovaných vojakov a tanky z 50. rokov. V tejto logike je tank vozidlo s delom, ktoré môže podporiť pechotu pri útoku na opevnené pozície ," napísal komentátor BBC. "Ale moderné protitankové zbrane prešli za posledný pol storočia tak veľký kus cesty, že pre nich budú tieto stroje predstavovať veľmi ľahký cieľ. Áno, tank T-55 pravdepodobne ešte vybavia reaktívnou ochranou, bez ktorej by bol korisťou aj obyčajné pancierovky RPG-7, a možno aj ďalším vybavením. Ale jednoducho nie je možné premeniť zbraň, ktorá sa konštruovala s myšlienkou na bitky 60. rokov, na niečo, čo by mohlo zohrať vážnu úlohu na bojisku v 20. rokoch 21. storočia," dodal.

Pripustil, že odoslanie tankov T-54 a T-55 na front môže mať zmysel v tom, že si ich oveľa ľahšie osvoja mobilizovaní vojaci ako moderné tanky T-72, T-80 a T-90. Tie sú príliš zložité na to, aby sa dali zveriť ľuďom, ktorí majú len minimum času, aby sa naučili s tankami jazdiť a strieľať z nich. So všetkou pravdepodobnosťou sa posádky týchto tankov nebudú skladať z profesionálov, a teda ani potenciál starých tankov nebude využitý na 100 percent.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok