Dodanie uránovej munície Kyjevu by bolo vážnou eskaláciou konfliktu, varoval Lavrov

22.3.2023 16:10

Rusko v stredu varovalo pred "vážnou" eskaláciou vojny na Ukrajine v prípade, že Británia poskytne Kyjevu prieraznú muníciu obsahujúcu ochudobnený urán, informuje agentúra AFP.

Dodanie uránovej munície Kyjevu by bolo vážnou eskaláciou konfliktu, varoval Lavrov
Foto: TASR/AP

"Toto je krok k ďalšej eskalácii, a to vážnej," uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ako dodal, použitie takejto munície "výrazne zníži" schopnosť Ukrajiny "produkovať kvalitné, nekontaminované potraviny".

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok uviedol, že na takéto kroky Británie bude Moskva "nútená reagovať". Britské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že na Ukrajinu dodá spolu s tankami Challenger 2 aj protipancierovú muníciu s ochudobneným uránom.

Námestníčka britského ministra obrany Annabelle Goldieová vysvetlila, že takáto munícia je veľmi účinná, keď zasiahne tanky alebo obrnené vozidlá. "Britská armáda používa ochudobnený urán vo svojej protipancierovej munícii už desaťročia. Je to štandardný komponent a nemá nič spoločné s jadrovými zbraňam. Rusko to vie, ale zámerne sa snaží šíriť dezinformácie," uviedol hovorca britského ministerstva obrany.

Spojené kráľovstvo nepovažuje náboje s ochudobneným uránom za jadrovú zbraň. Muníciu s ochudobneným uránom používa aj Rusko.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok