Británia obvinila Putina, že šíri nepravdivé informácie o munícii s uránom pre Kyjev

ta3 tasr
22.3.2023 11:50

Británia v stredu obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina zo zámerného šírenia nepravdivých informácií o munícii obsahujúcej ochudobnený urán, ktorú Londýn plánuje dodať Ukrajine. Informuje stanica Sky News.

Putin verejne skritizoval ministra priemyslu. Vyčítal mu šaškovanie s obstarávaním lietadiel
TASR/AP

Britské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že pošle na Ukrajinu spolu s tankami Challenger 2 aj protipancierovú muníciu s ochudobneným uránom. Podľa rezortu však tieto dodávky nemajú nič spoločné s jadrovými zbraňami. Námestníčka britského ministra obrany Annabelle Goldieová vysvetlila, že "takéto strely sú veľmi účinné pri zasahovaní moderných tankov a obrnených vozidiel".

Putin po utorkovom stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Moskve rozhodnutie Británie poslať takéto strely na Ukrajinu odsúdil. Hovoril o zbraniach s "jadrovou zložkou" a varoval, že Moskva bude "nútená reagovať" na takéto dodávky. Ruský minister obrany Sergej Šojgu následne varoval, že Západ a Rusko delí od možného jadrového stretnutia čoraz menej krokov.

"Britská armáda používa ochudobnený urán vo svojich protipancierových nábojoch už desaťročia. Je to štandardný komponent a nemá nič spoločné s jadrovými zbraňami alebo kapacitami. Rusko to vie, ale zámerne sa snaží šíriť dezinformácie," uviedol hovorca britského ministerstva obrany. Spojené kráľovstvo nepovažuje náboje s ochudobneným uránom za jadrovú techniku. Rusko takisto používa muníciu na báze ochudobneného uránu.

Britský plukovník Hamish de Bretton-Gordon označil vyjadrenia ruského prezidenta za "absolútne pomätené" a "úplne nesprávne". Podľa neho ide nepochybne o Putinovu snahu "presvedčiť prezidenta Si Ťin-pchinga, aby mu dal zbrane, a vydesiť ľudí na Západe, že plánuje eskalovať (napätie) jadrovými zbraňami".

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok