Začiatok zmierenia medzi Srbskom a Kosovom? Dohoda, ktorú podpísali, je právne záväzná, tvrdí vyslanec USA

ta3 tasr
20.3.2023 20:25

Dohoda, ktorú srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti akceptovali na sobotňajších rokovaniach, je právne záväzná pre obe strany a jej implementácia ovplyvní ich európske smerovanie, uviedol v pondelok osobitný vyslanec USA pre západný Balkán Gabriel Escobar.

Začiatok zmierenia medzi Srbskom a Kosovom? Dohoda, ktorú podpísali, je právne záväzná, tvrdí vyslanec USA
TASR/AP (ilu)

Kosovo a Srbsko sa dohodli na implementácii dohody EÚ o normalizácii svojich vzťahov, oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell po sobotňajšom maratónskom 12-hodinovom rokovaní v severomacedónskom Ochride.

V komentári k tomu, že Vučič dokument nepodpíše, Escobar v pondelok pre médiá v Bruseli povedal, že dohoda je právne záväzná a podpis na ňu nemá žiaden právny účinok. "Účelom dohody nie je vzájomné uznanie Srbska a Kosova, ale normalizácia ich vzťahov, a budeme sledovať, ako sa to, čo bolo dohodnuté, implementuje," dodal Escobar.

Médiá v Belehrade uviedli, že podľa Escobara ide o začiatok zmierenia medzi Srbskom a Kosovom, cituje HINA.

Všetky krajiny západného Balkánu si zaslúžia rýchlejšiu cestu smerom k EÚ, povedal Escobar a vyjadril nádej, že všetky členské štáty únie v blízkej budúcnosti Kosovo uznajú. Päť krajín vrátane Slovenska, ktoré tak ešte neurobili, nezmenili svoj postoj k akceptovaniu štátnosti a nezávislosti tejto bývalej juhosrbskej provincie, ktorá vyhlásila nezávislosť v roku 2008, podporili však európsky plán na normalizáciu vzťahov medzi Kosovom a Srbskom, pripomína HINA.

Vučič po sobotňajších rozhovoroch vyhlásil, že sa dospelo k istej dohode, avšak zdôraznil, že žiaden dokument nepodpísal. Médiá následne citovali aj Kurtiho, podľa ktorého sa Srbsko podpísaniu dohody vyhýba.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok