Turecko začne schvaľovať žiadosť Fínska o vstup do NATO, oznámil Erdogan

ta3 čtk tasr
17.3.2023 15:56

Turecko začne proces ratifikácie fínskej žiadosti o vstup do Severoatlantickej aliancie. Po rokovaní s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom to povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O žiadosti tak bude rokovať turecký parlament.

"V našom parlamente sme sa rozhodli spustiť protokol o vstupe Fínska do NATO," povedal Erdogan po stretnutí so svojím fínskym kolegom Saulim Niinistöm v Ankare. Helsinki podľa neho podnikli "autentické a konkrétne kroky" na splnenie záväzkov vyplývajúcich z trojstranného memoranda medzi Fínskom, Švédskom a Tureckom podpísaného vlani v júni, napísala agentúra AP.

Erdogan dodal, že dúfa v ratifikovanie prístupového protokolu do májových parlamentných a prezidentských volieb v Turecku. Helsinki a Štokholm požiadali o vstup do NATO už vlani, no ich žiadosti nateraz blokovalo Turecko. Voči vstupu Švédska do Aliancie má Ankara aj naďalej výhrady.

Tureckých predstaviteľov nedávno pobúril protest pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme, kde krajne pravicový politik zapálil Korán. Ankara opakovane tvrdí, že Švédsko nedokázalo implementovať svoju časť dohody uzavretej pred vlaňajším summitom NATO v Madride.

Žiadosť Fínska a Švédska o vstup do NATO zatiaľ neschválilo ani Maďarsko, ktoré ratifikáciu odkladá už vyše pol roka.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok