Revolúcia v liečbe zlomenín na Slovensku. Neviditeľné skrutky sa po čase v tele rozložia samé

ta3/Milan Špak
18.3.2023 00:00

Pri operáciách zlomenín sa bežne používajú kovové materiály, ktoré po zahojení treba z tela chirurgicky odstrániť. Vďaka prevratnej novinke však existuje alternatíva využitia bioabsorbovateľných implantátov. Tie sa na rozdiel od tých kovových v tele po čase samé rozložia. Druhý chirurgický zákrok tak nie je nutný, čím sa výrazne zjednoduší hojenie zlomeniny.

Biovstrebateľný materiál sa do dvoch rokov v ľudskom tele kompletne rozloží bez akýchkoľvek zvyškov, priblížil Martin Haas, predstaviteľ spoločnosti Pharmacare Slovakia, ktorá zabezpečuje dovoz skrutiek na Slovensko. "Vstrebateľná skrutka kompletne nahradí kovový implantát. Má vlastnosti, ktoré sú ľudskej kosti najbližšie," vysvetlil Haas počas workshopu, ktorý sa konal na pôde Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Vyše 50 lekárov z desiatich nemocníc si vymenilo skúsenosti, a zároveň si mohli vyskúšať aplikáciu implantátov.

Ako materiál funguje?

Čo sa s implantátom v tele deje? "Materiál je predprogramovaný, 24 hodín po implementácii dôjde k zväčšeniu priemeru a skráteniu dĺžky o dve percentá," povedal Haas. Táto zmena by mala zabezpečiť rýchlejšie hojenie kosti. Po necelých dvoch mesiacoch sa materiál začína degradovať. "Osem týždňov čaká na to, aby ľudská kosť prevzala funkciu za tú skrutku." 

Na Slovensku je možné absolvovať takýto zákrok v desiatich nemocniciach. Najviac sa materiály využívajú v Bratislave na Kramároch a v Národnom ústave detských chorôb. Práve tam zhruba pred pol rokom vykonali prvú operáciu svojho druhu na Slovensku aj v Česku. Pri operácii predlaktia využili najdlhší vstrebateľný klinec, ktorý meral 40 centimetrov. Hospitalizácia pacienta sa vďaka tomu skrátila o niekoľko týždňov.

Prvýkrát sa skrutky, ktoré vyvinuli vo Fínsku, u nás aplikovali v roku 2017. Odvtedy sa na Slovensku využilo približne 600 implantátov a ďalších 100 v Českej republike. Ani u jedného pacienta nebolo potrebné implantát vyberať. Taktiež ani raz nedošlo k infekcii alebo inej nepriaznivej reakcii. "Ohlasy sú len pozitívne," uviedol Haas. Na svete zaviedli už milión takýchto implantátov.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok