Poľský súd odsúdil vraha gdanského starostu, dostal doživotný trest odňatia slobody

16.3.2023 11:45

Poľský súd vo štvrtok po takmer ročnom procese odsúdil na doživotie Stefana Wilmonta, ktorý čelil obžalobe z vraždy gdanského starostu Pawla Adamowicza, spáchaného pred štyrmi rokmi. Oznámili to poľské médiá. Rozsudok nie je právoplatný.

Poľský súd odsúdil vraha gdanského starostu, dostal doživotný trest odňatia slobody
Twitter/Jacek K. Karnowski

Päťdesiattriročného Adamowicza 13. januára 2019 priamo na pódiu pred televíznym kamerami počas charitatívneho koncertu napadol a pobodal vtedy dvadsaťsedemročný útočník, ktorého zadržali na mieste. O deň neskôr Adamowicz, ktorý stál na čele prístavného mesta na severe Poľska viac ako 20 rokov, zraneniam podľahol. "Stefan Wilmont spáchal zločin, ktorý v dejinách Poľska nemá obdobu od medzivojnového obdobia," vyhlásila predsedajúca sudkyňa Aleksandra Kaczmareková a zdôraznila, že vražda sa odohrala pred očami tisícov divákov. Gdanský súd pri odôvodnení verdiktu tiež ocenil prácu vyšetrovateľov pri zhromaždení dôkazov, uviedla televízia TVN 24.

Súd s odvolaním sa na spoločenský vplyv súhlasil so zverejnením údajov a podobizne odsúdeného. Wilmonta uznal vinným vo všetkých bodoch obžaloby a odsúdil ho na doživotie s možnosťou podmieneného prepustenia najskôr po 40 rokoch. Trest si má odpykať v terapeutickom zariadení pre osoby s psychickými poruchami. Odsúdený si verdikt vypočul za nepriestrelným sklom, "mlčky, ale s úsmevom", napísal na svojom webe denník Gazeta Wyborcza. Obhajoba žiadala, aby súd uznal obžalovaného za nepríčetného.

Wilmont po útoku ešte niekoľko desiatok sekúnd pochodoval po scéne s rukami v triumfálnom geste. Konferenciérovi zobral mikrofón a kričal do davu: "Haló! Haló! Volám sa Stefan Wilmont, nevinne som sedel vo väzení! Nevinný vo väzení! Občianska platforma (opozičná strana, ku ktorej patril starosta) ma mučila, a preto práve zahynul Adamowicz!" O útek sa nepokúsil, pripomenula TVN 24.

Dodala, že Wilmont niekoľko týždňov pred útokom, na začiatku decembra 2018, vyšiel z väzenia, kde si odpykával trest päť a pol roka odňatia slobody za prepadávanie bankových pobočiek. Mal povesť agresívneho a nepredvídateľného muža. Údajne ešte vo väzení vyhlasoval, že sa chystá spáchať zločin, ktorý vyvolá veľký rozruch. Tvrdil tiež, že sa bude hrať na nepríčetného, pokiaľ by mu to mohlo prospieť.

Podľa obžaloby sa Wilmont chcel pomstiť za údajnú krivdu; za prepadávanie bol odsúdený ešte v čase, keď v Poľsku vládla Občianska platforma. Žiadne dôkazy nenaznačujú, že by Stefan Wilmont spáchal zločin na zákazku, ani že bol k tomu navedený inými osobami. Všetky mediálne výstupy na túto tému sú nepravdivé, upozornila sudkyňa.

Adamowicz sa podľa nej stal náhodnou osobou, stelesňujúcou vo vrahovej mysli symbol všetkých domnelých krivd. Wilmont sa na vražedný útok dobre pripravil: kúpil si nôž, vedel, ako sa dostať na scénu, vybral si vhodný okamih a zasadil presne mierené bodnutie a potom predniesol vyhlásenie. "Vedel, koho chce zabiť, a neublížil ostatným ľuďom, hoci mal túto možnosť. Obeti nedal najmenšiu možnosť obrany," povedala sudkyňa a zdôraznila, že Wilmont je "hlboko zdemoralizovaný".

Vdova po starostovi vzápätí po vražde obvinila verejnoprávnu televíziu TVP, ovládanú vládnucou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), z nepriameho podielu na vražde jej manžela. "Môjho muža zabili slová," vyhlásila Magdalena Adamowiczová, podľa ktorej si vrah vybral obeť kvôli "jazyku nenávisti" proti opozičným politikom v provládnej televízii.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok