Rusko posiela Iránu západné zbrane, ktoré zhabalo na Ukrajine, píše CNN. Má zistiť, ako fungujú

ta3 tasr
10.3.2023 17:28

Rusko posiela Iránu západné zbrane, ktorých sa zmocnilo počas bojov na Ukrajine. Informovala o tom v piatok televízia CNN s odvolaním sa na štyri nemenované zdroje oboznámené so záležitosťou.

Rusko posiela Iránu západné zbrane, ktoré zhabalo na Ukrajine, píše CNN. Má zistiť, ako fungujú
TASR/AP

Zdroje predpokladajú, že Irán tieto zbrane, ktoré Ukrajine dodali USA a ďalšie členské krajiny NATO, využije na tzv. reverzné inžinierstvo, teda na odhaľovanie princípov fungovania moderných západných vojenských technológií.

Za viac než rok od ruského vpádu na Ukrajinu sa opakovane stalo, že sa Rusi zmocnili niektorých menších prenosných západných zbraní, ako sú americké protitankové komplety Javelin a protilietadlové raketové systémy Stinger, ktoré museli ukrajinskí vojaci zanechať na bojisku.

Podľa zdrojov CNN však nie je jasné, či sa už Iránu podarilo odhaliť princíp fungovania týchto zbraní. V minulosti ale iránski vojenskí experti vyvinuli protitankové strely, ktoré vychádzali z amerických riadených striel BGM-71 TOW. Podobne sa Iránu podarilo vyrobiť vlastný dron za základe amerického bezpilotného stroja RQ-170 Sentinel, ktorého sa zmocnil v roku 2011.

Rusko podľa nemenovaných predstaviteľov, na ktorých sa odvoláva CNN, dúfa, že si poskytovaním západných zbraní Iránu zaistí pokračovanie podpory Teheránu pre vojenskú agresiu voči Ukrajine. Americkí predstavitelia sa domnievajú, že ide skôr o ojedinelé prípady, a že takéto dodávky neprebiehajú systematicky ani vo veľkom rozsahu. Priznávajú však, že o tom majú len málo informácií. Rusko ani Irán sa bezprostredne k správe CNN nevyjadrili.

Ukrajinská armáda od začiatku vojny hlási Pentagónu všetky prípady, keď sa Rusku podarilo zmocniť sa zbraňových systémov dodaných Spojenými štátmi.

Analytici varujú, že ak by sa Iránu podarilo odhaliť fungovanie striel Stinger a na ich základe vyvinúť ich vlastné verzie, predstavovalo by to hrozbu pre civilné aj vojenské lietadlá v celom regióne. Prípadné iránske strely vyrobené na základe Javelinov by zase mohli nasadiť regionálni spojenci Iránu, ako sú Hamas a Hizballáh, voči izraelským tankom typu Merkava.

"Tieto zbrane by v rukách spojencov Iránu predstavovali reálnu hrozbu pre konvenčné vojenské sily Izraela," varoval analytik  Jonathan Lord z washingtonského think tanku CNAS.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok