Vagnerovci spustili nábor nových členov. Prigožin oznámil otvorenie desiatok centier v Rusku

ta3 tasr
10.3.2023 17:20

Vodca ruskej žoldnierskej organizácie Vagnerova skupina Jevgenij Prigožin v piatok oznámil otvorenie náborových stredísk v desiatkach miest v Rusku. Informuje o tom agentúra AFP.

USA označili Wagnerovcov za nadnárodnú zločineckú organizáciu, uvalili ďalšie sankcie
TASR/AP

Prigožin vo vyhlásení uviedol, že náborové centrá sa otvorili v 42 ruských mestách. Zo zverejneného zoznamu vyplýva, že nábor bude prebiehať v športových centrách a kluboch bojových umení.

"Napriek mohutnému odporu ukrajinských ozbrojených síl budeme postupovať vpred," uviedol 61-ročný prokremeľský podnikateľ. "Napriek polenám, ktoré pri každej príležitosti hádžu pod nohy, to spolu prekonáme," povedal Prigožin, narážajúc na nezhody s ruským ministerstvom obrany.      

Šéf vagnerovcov niekoľko mesiacov uskutočňoval nábor medzi väzňami, pričom im sľuboval amnestiu v prípade, že boje na Ukrajine prežijú a vrátia sa do Ruska, pripomína AFP. Zrejme pod tlakom ministerstva obrany však začiatkom februára oznámil, že nábor vo väzniciach sa skončil.

Napätie medzi Prigožinom a ruským rezortom obrany sa stupňuje už niekoľko mesiacov. Prigožin niekoľkokrát oznámil víťazstvá na bojisku ešte predtým, ako tak urobila ruská armáda, kritizoval najvyšších ruských predstaviteľov a obvinil armádu, že jeho bojovníkom nedodáva muníciu.

Vagnerovci sú hlavnou silou, ktorá oblieha mesto Bachmut na východe Ukrajiny. Bitka o toto priemyselné mesto je doposiaľ najdlhšou a najkrvavejšou od začiatku ruskej invázie, ktorá trvá už viac než rok. Obe strany v nej utrpeli  rozsiahle straty.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok