Guterres a Zelenskyj vyzvali na predĺženie obilnej dohody s Ruskom

ta3 čtk
8.3.2023 15:43

Generálny tajomník OSN António Guterres a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyzvali na predĺženie obilnej dohody s Ruskom, ktorá Kyjevu umožnila vývoz poľnohospodárskych plodín z čiernomorských prístavov Ukrajiny do sveta napriek pokračujúcej vojne.

Guterres a Zelenskyj vyzvali na predĺženie obilnej dohody s Ruskom
AP Photo/Thibault Camus

Dohoda sa má 18. marca automaticky predĺžiť, pokiaľ žiadna strana nevznesie výhrady. Moskva však už dala najavo, že najprv by mali byť odstránené prekážky, ktoré bránia vývozu poľnohospodárskych komodít z Ruska, kým dohoda bude môcť pokračovať, napísala agentúra Reuters.

"Predĺženie dohody po 18. marci je kriticky nevyhnutné pre celý svet," vyhlásil Zelenskyj podľa denníka Ukrajinska pravda na spoločnej tlačovej konferencii. Guterres zase zdôraznil význam exportu ukrajinského a ruského obilia a hnojív pre globálnu potravinovú bezpečnosť. Dohoda podľa neho umožnila vývoz 23 miliónov ton obilia, a vďaka tomu "sa podarilo znížiť ceny potravín vo svete skoro o 20 percent".

O predĺžení dohôd bude budúci týždeň s ruskými predstaviteľmi rokovať šéfka Konferencie OSN o obchode a rozvoji Rebeca Grynspanová (UNCTAD), ktorá teraz cestovala s Guterresom aj do ukrajinskej metropoly. So zástupcami Kremľa sa stretne v Ženeve, uviedol hovorca OSN. "Generálny tajomník bude robiť všetko, čo je v jeho silách, aby odstránil prekážky vývozu ruských hnojív," dodal na adresu ruských požiadaviek Farhan Haq.

Ruským požiadavkám zatiaľ nebolo vyhovené, povedal agentúre Reuters nemenovaný turecký diplomatický zdroj. Ankara však "pracuje veľmi tvrdo na tom, aby zabezpečila predĺženie dohody".

Zelenskyj poďakoval Guterresovi aj za to, že jasne odsúdil ruskú agresiu. S hosťom rokoval aj o tom, ako skoncovať s "ruským jadrovým vydieraním" a ako zaistiť bezpečnosť všetkých jadrových elektrární vo vojnovej krajine. Najväčšiu z nich - Záporožskú jadrovú elektráreň - okupujú Rusi od začiatku invázie. Zelenskyj dnes zdôraznil, že táto elektráreň by mala prejsť plne do ukrajinských rúk.

Obilná dohoda bola za sprostredkovanie OSN a Turecka uzavretá vlani v júli pôvodne na 120 dní, v novembri bola predĺžená. Guterres je na návšteve Ukrajiny tretíkrát od vypuknutia vojny, ktorá začala vpádom ruských vojsk na Ukrajinu vlani 24. februára.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok