Ukrajina odmieta zodpovednosť za útoky na Nord Stream. Kremeľ ich označil za súčasť dezinformačnej kampane

ta3 tasr
8.3.2023 11:49

Ukrajinská vláda nebola zapojená do minuloročnej sabotáže na plynovodoch Nord Stream v Baltskom mori, uviedol v stredu ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov. Kreme označil správy médií o útokoch na Nord Stream za "koordinované úsilie", ktoré má odkloniť pozornosť. Informovala o tom agentúra AFP.

Ukrajina odmieta zodpovednosť za útoky na Nord Stream. Kremeľ ich označil za súčasť dezinformačnej kampane
TASR/AP

Kyjev sa dištancuje

"Nie je to naša činnosť," povedal Reznikov v Štokholme pred stretnutím s ministrami obrany členských krajín EÚ. Reagoval na utorkovú správu amerického denníka New York Times (NYT), podľa ktorého americkí predstavitelia získali a preskúmali nové informácie, ktoré naznačujú, že za výbuchy na plynovodoch Nord Stream je zodpovedná "proukrajinská skupina".

Denník NYT s odvolaním sa na amerických predstaviteľov uviedol, že neexistujú dôkazy o tom, že by sa na operácii akokoľvek podieľal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, alebo že by páchatelia konali na príkaz niektorého z ukrajinských vládnych predstaviteľov.

Zo správy od spravodajských služieb vyplýva, že tí, ktorí útoky na plynovodné potrubia spáchali, boli štátni príslušníci Ukrajiny alebo Ruska vystupujúci proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Správa však nešpecifikuje, o akú skupinu šlo, ani to, kto operáciu riadil alebo zaplatil, napísal NYT.

Zapojenie Kyjeva do útokov na plynovody Nord Stream ešte v utorok odmietol poradca kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Dodal, že ukrajinská vláda nemá žiadne informácie o "proukrajinských sabotážnych skupinách". Denník NYT konštatuje, že poškodenie plynovodov uškodilo Rusku, ktoré získavalo milióny eur z predaja zemného plynu do západnej Európy. Zároveň sa zvýšil tlak na ceny energonosičov pre kľúčových spojencov Ukrajiny v západnej Európe.

Rusko tvrdí iné

"Tvorcovia týchto útokov chcú očividne odkloniť pozornosť," uviedol Peskov pre ruské médiá. Dodal, že ide o "koordinovane" vytváraný obsah médií. "Ako môžu predstavitelia USA čokoľvek tvrdiť bez vyšetrovania?" spýtal sa. Krajiny podieľajúce sa na prevádzke Nord Stream by podľa jeho slov mali trvať na urýchlenom a transparentnom vyšetrovaní.

Zatiaľ nevysvetlenými explóziami boli vlani 26. septembra poškodené tri zo štyroch potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dne Baltského mora. Plynovodom Nord Stream 1 v tom čase už plyn do Európy neprúdil kvôli rastúcemu napätiu medzi Moskvou a Západom po ruskej invázii na Ukrajinu. Moskva zastavenie prevádzky zdôvodňovala údržbou. Nord Stream 2 bol síce dokončený, kvôli vojne na Ukrajine a protiruským sankciám však nikdy nebol spustený.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok