FOTO: Poznáme laureátov Krištáľového krídla za rok 2022

4.3.2023 23:19

Ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2022 udelili v sobotu večer v priestoroch Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave slovenským osobnostiam z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry. O laureátoch v desiatich kategóriách a mimoriadnych oceneniach v 26. ročníku rozhodli odborné poroty a Veľká porota.

FOTO: Poznáme laureátov Krištáľového krídla za rok 2022
Foto: Archív Krištáľového krídla

V kategórii výtvarné umenie si Krištáľové krídlo prevzal akademický sochár, maliar a vysokoškolský pedagóg Milan Lukáč. Rok 2022 bol pre tohto umelca významným najmä vďaka kolekcii najnovších sochárskych a grafických diel, ktoré vznikli ako živá reflexia aktuálnej spoločenskej situácie.

V kategórii hospodárstvo uspeli Zdeněk Březovják a Ján Koščo, spoluzakladatelia prešovskej spoločnosti Canor, ktorá vyrába špičkové audioprodukty. Špecialitou spoločnosti sú elektrónkové zariadenia, ktoré kontrolujú vlastným systémom Aladdin.

V kategórii populárna hudba ocenili speváka Adama Ďuricu. Skladby z jeho šiesteho štúdiového albumu Naše hriechy patria medzi najhranejšie v slovenských rádiách. V roku 2022 zbilancoval svoju doterajšiu kariéru v kompilácii Hity.

V kategórii inovácie a startupy si ocenenie prevzal Rastislav Hlaváč, zakladateľ spoločnosti Minit a spoluzakladateľ GRADIENT ECM, technologický podnikateľ, vizionár, stratég a investor v oblasti B2B softvéru.

Lekár Richard Imrich, ktorý sa podieľal na vývoji nového lieku nitizinon, sa stal laureátom Krištáľového krídla v kategórii medicína a veda. Jeho pričinením môžu liek účinný pre ľudí s genetickým ochorením alkaptonúria (choroba čiernych kostí) užívať od roku 2022 aj slovenskí pacienti.

Ocenenie v kategórii šport získal hokejista Zdeno Chára, ktorý pôsobil takmer štvrťstoročie v zámorskej NHL a dosiahol v nej historický rekord medzi všetkými obrancami. Na konte má 1680 odohraných zápasov a Stanleyho pohár ako prvý slovenský kapitán v zámorí.

Mimoriadne ceny pre hospodárstvo a umenie

Veľká porota udelila aj dve mimoriadne ceny. V kategórii hospodárstvo ju získal Štefan Mácsadi, dlhoročný predseda predstavenstva Coop Jednota Nové Zámky a tiež autor prvého vernostného systému formou nákupných kariet, využívaného v obchodnej sieti už od roku 1994. Mimoriadnu cenu Krištáľového krídla dostal aj akademický maliar Alexej Vojtášek, ktorý ilustroval viac ako stovku knižných titulov a ktorého diela sa nachádzajú v súkromných aj galerijných zbierkach doma i v zahraničí. Popri komornej maľbe sa venuje i kresbe, grafike, priestorovým objektom a monumentálnym maliarskym dielam do architektúry.

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok