Hitler bol podľa neho človek so srdcom na správnom mieste a holokaust je podvod. Magát nestojí pred súdom prvýkrát

Známy extrémista, obdivovateľ Adolfa Hitlera a autor knihy Židokracia Marián Magát sa v utorok postavil pred súd. Čelí obžalobe z rozsiahlej a dlhodobej závažnej extrémistickej trestnej činnosti. Pri príchode na pojednávanie ho jeho prívrženci vítali: "Prichádza budúci prezident Slovenskej republiky!" Pred súd sa však nepostavil prvý raz.

Hitler bol podľa neho človek so srdcom na správnom mieste a holokaust je podvod. Magát nestojí pred súdom prvýkrát
ta3

Magát je obžalovaný celkovo zo 44 skutkov. V prvý deň pojednávania prokurátor ani nestihol predniesť celú obžalobu, ktorá má vyše 200 strán. Magát sa mal dopustiť založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, výroby extrémistického materiálu či popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. V prípade dokázania viny mu hrozí osemročný pobyt za mrežami.

Statusy aj kniha Židokracia

Obžaloba cituje statusy zo sociálnych sietí, články a videá, v ktorých obdivuje Hitlera, spochybňuje plynové komory a holokaust označuje za podvod. Okrem sociálnych sietí Magát svoje názory prezentoval aj v knižnej podobe. Na vyše 550 stranách ich spísal v knihe Židokracia, ktorá vyšla v roku 2020. Aj táto publikácia sa dostala do obžaloby.

Magát sa mal vyššie spomenutých trestných činov dopustiť v rokoch 2017 až 2021. Vo svojich statusoch tvrdil, že plynové komory boli postavené až po skončení druhej svetovej vojny a že je nemožné, aby v nich Nemci dokázali zabiť a spáliť milióny Židov. Zároveň označil za klamstvá svedectvá Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť pred hrôzami nacistického režimu. Za lož a podvod považuje aj denník Anny Frankovej.

Denník N pripomenul aj jeho status z roku 20. apríla 2013, teda na výročie narodenia Adolfa Hitlera. "Okrem toho, že zastával funkciu ríšskeho kancelára, to bol aj mierotvorca, skvelý ekonóm, rečník a človek so srdcom na správnom mieste. Kto niekedy čítal jeho prejavy, chápe, že to bol úžasný človek. Česť jeho pamiatke," napísal vtedy Magát.

Posledný rok strávil Magát v kolúznej väzbe. Rozhodol o tom špecializovaný trestný súd 27. januára 2022. Dôvodom bola obava z toho, aby nepokračoval v šírení extrémistických názorov. Do marca 2022 boli na jeho profile zverejňované jeho "odkazy z väzby". Posledný z nich sa týkal smrti bývalej ministerky zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovej, o ktorej povedal, že "peklo si povolalo ďalšiu posilu".

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok