Ukrajinskí utečenci to v Európe nemajú ľahké, problémom je jazyk aj nedostatok súkromia

ta3 tasr
28.2.2023 19:58

Ľudia utekajúci z Ukrajiny pred vojnou čelia v krajinách EÚ rôznym problémom. Výsledky prieskumu o týchto otázkach v utorok zverejnila Agentúra Európskej únie pre základné práva FRA so sídlom vo Viedni.

Lievik v Užhorode sa napĺňa. S náporom utečencov by mohla pomôcť armáda, myslí si Hegerov poradca
TASR/Milan Kapusta

 Správa FRA s názvom "Na úteku z Ukrajiny" zachytáva priame svedectvá približne 14.500 osôb, ktoré sa usadili v EÚ. Prieskum sa uskutočnil od augusta do septembra 2022 v Bulharsku, Česku, Estónsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku, na Slovensku, v Španielsku a Taliansku.

Podľa prieskumu sa každý tretí ukrajinský utečenec cíti byť súčasťou spoločenstva hostiteľskej krajiny, avšak rovnaká časť by sa chcela vrátiť na Ukrajinu. Odídenci sa v EÚ stretávajú s viacerými praktickými ťažkosťami. Okolo 23 percent z nich navštevovalo jazykové kurzy. Neznalosť jazyka hostiteľskej krajiny bol hlavný dôvod, pre ktorý predčasne ukončovali štúdium, nemohli si nájsť zamestnanie alebo sa ťažko dostávali k zdravotnej starostlivosti.

Za ubytovanie si platilo 59 percent odídencov. Mnohí museli využívať spoločné sociálne zázemie, nemali dostatok súkromia alebo tichú miestnosť, v ktorej by sa ich deti mohli pripravovať na vyučovanie. Až 59 percent ukrajinských detí s dočasným pobytom v EÚ sa vzdelávalo online v ukrajinskej škole alebo absolvovalo samostatné štúdium s materiálmi či podporou z Ukrajiny.

V čase prieskumu 33 percent odídencov malo platené zamestnanie a 33 percent žien sa staralo o deti alebo seniorov či chorých príbuzných. Zároveň 48 percent zo zamestnaných priznalo, že ich práca je pod úrovňou dosiahnutého vzdelania a 30 percent uviedlo, že boli v práci vykorisťovaní.

Až 79 percent odídencov uviedlo, že má problém vyjsť s peniazmi a zaistiť si bežné životné náklady. V oblasti zdravia 49 percent priznalo, že pociťuje skľúčenosť a depresiu a 49 percent malých detí malo problémy so spánkom alebo sústredením.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok