Dva odlišné typy vodcov. Putin bral Zelenského ako klauna, hovorí politológ

ta3 čtk
19.2.2023 10:26

Jeden je bývalý príslušník KGB, ktorý sa pri moci drží už viac ako 20 rokov, nenávidený väčšinou sveta. Druhý býval zabávačom, než sa z neho stal na Západe obdivovaný vojenský vodca.

Prezident SAE sa v utorok stretne s Putinom v Moskve
TASR/AP

Medzi 70-ročným ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho 45-ročným ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským nejde len o stret armád, ale aj o stret dvoch protikladných osobností, píše AFP. "Očividne sa jedná o dva zásadne odlišné typy vodcov. Jeden je moderný, mladý, neformálny a orientovaný na rozvoj. Druhý je uzavretý, zastaraný, autoritársky s komplexmi a šialenými nápadmi," uvádza ruský politológ Andrej Kolesnikov z moskovského centra Carnegie.

Putin aj Zelenskyj sa narodili v rovnakej krajine – Sovietskom zväze. Dvadsaťpäťročný vekový rozdiel sa ale podpísal aj na ich rozdielnych prístupoch k svetu. Pre Putina je to túžba po moci zafarbená nostalgickým revanšizmom. Pre Zelenského je to otvorenosť Západu a modernita. Od vstupu ruských vojsk na Ukrajinu vlani 24. februára sa táto hodnotová opozícia premenila na opozíciu na bojisku, ktorá pripomína boj Davida s Goliášom.

Herec Zelenskyj, prezident od roku 2019, nemal žiadne politické skúsenosti okrem výstupov na sociálnych sieťach. Tohto zvyku sa drží aj v čase vojny, keď každý večer zverejňuje dobre nacvičené videoprejavy, v ktorých Ukrajincom dodáva nádej a sľubuje víťazstvo. S rysmi prehĺbenými rokom bojov, s tmavými očami a takmer vždy v khaki triku si ukrajinský prezident získal domácu i medzinárodnú popularitu.

Šéf Kremľa podľa ukrajinského politológa Anatolija Oktysjuka svoj náprotivok úplne zle odhadol. "Putin ho bral ako klauna, komika, šaška. Invázia... je dôsledkom toho, že Zelenského podcenil, dôsledkom jeho arogancie a nedostatku rešpektu," uviedol Oktysjuk.

Putinov imidž samotára

Vladimir Putin, na rozdiel od svojho súpera ďaleko od miesta diania, získal imidž samotára, ktorý sa zdržiava hlavne v Kremli, kde sa zúčastňuje na nekonečných videokonferenciách s ministrami a ďalšími vysoko postavenými úradníkmi a kde obviňuje Ukrajinu z nacizmu alebo sa vyhráža Západu.

Ruský prezident sa totiž väčšine verejných vystúpení vyhýba. K vojnovej zóne sa nikdy nepriblížil, čo je v rozpore s obrazom tvrdého, húževnatého muža, ktorý si roky pestoval predvádzaním bojových umení či jazdami na koni v tajge s odhalenou hruďou.

"Pre mňa je to nikto," povedal na konci januára o Putinovi Zelenskyj. Na okraj ekonomického fóra v Davose dokonca nadhodil, že Putin už dávno zomrel, a naznačil, že ho odvtedy zastupuje dvojník. Putin zase Zelenského a jeho tím označil za "bandu narkomanov a neonacistov", ktorí stoja za "genocídou" ruskojazyčného obyvateľstva na Ukrajine.

"Putin Zelenského nepovažuje za ten druh politika, s ktorým sa dá hovoriť alebo vyjednávať. Zelenskyj je pre neho votrelec, sú nezlučiteľní," domnieva sa Kolesnikov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok