Izrael vykonal raketový útok na sýrsky Damask, zahynulo najmenej 15 ľudí

TA3 TASR
19.2.2023 07:15

Izraelský raketový útok zasiahol v noci na nedeľu rezidenčnú štvrť v centre Damasku, neďaleko veľkého bezpečnostného komplexu v blízkosti objektov patriacich Iránu. Informovali o tom agentúry Reuters a AP s odvolaním sa na svedkov a tamojšie štátne médiá.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA s odvolaním sa na vojenský zdroj uviedla, že pri útoku zahynulo najmenej 15 ľudí, medzi nimi jeden vojak, a ďalších 15 civilistov bolo zranených. Útok okrem toho poškodil niekoľko budov v husto obývanej štvrti v srdci hlavného mesta.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedlo, že pri útokoch na miesta spojené s iránskymi milíciami a Iránom podporované radikálne hnutie Hizballáh v blízkosti Damasku, a na iránsku školu v hlavnom meste zahynulo 15 ľudí, vrátane ženy. Izrael sa k útoku bezprostredne nevyjadril.

Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii – v roku 2011 – tam Izrael pravidelne podniká nálety, ktoré sa väčšinou zameriavajú na pozície vládnych síl a ich spojencov z Iránu a Libanonu.

Izraelská armáda sa k týmto svojim akciám priznáva len v ojedinelých prípadoch. Tvrdí, že ich podniká v snahe zabrániť proiránskym milíciám, aby v Sýrii otvorili druhý front proti Izraelu a aby sa tak Sýria stala baštou úhlavného nepriateľa židovského štátu Iránu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok