Americká armáda zostrelila nad Hurónskym jazerom ďalší neidentifikovaný objekt

ta3 čtk
12.2.2023 22:32

Americká armáda zostrelila nad Huronským jazerom neidentifikovaný objekt. S odvolaním sa na americké činitele o tom dnes informujú zahraničné tlačové agentúry. Za posledné tri dni je to nad Severnou Amerikou už tretí neznámy objekt, ktorý armáda zostrelila. Minulý týždeň potom Američania zostrelili pri pobreží Južnej Karolíny čínsky balón, ktorý Washington označil za špionážny.

"Objekt zostrelili piloti amerického letectva a Národnej gardy," uviedla na twitteri kongresmanka za štát Michigan Elissa Slotkinová. "Všetkých nás zaujíma, čo to bolo za objekt a aký je jeho účel," dodala. Americkí činitelia, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, odmietli uviesť podrobnosti o vzhľade neznámeho objektu, ktorý bol zostrelený dnes, uviedla agentúra Reuters.

Dnešnú likvidáciu lietajúceho objektu podľa zdrojov agentúr nariadil americký prezident Joe Biden. "Prezident Biden z preventívnych dôvodov a na odporúčanie vojenského velenia nariadil neidentifikovaný objekt zostreliť," povedal podľa agentúry AFP nemenovaný činiteľ. Pentagon dnes uviedol, že objekt predstavoval hrozbu "kvôli svojim potenciálnym sledovacím schopnostiam" a že letel v blízkosti citlivých amerických armádnych lokalít.

Podľa informácií stanice CNN mal dnes zostrelený objekt tvar osemuholníka, letel vo výške asi 6000 metrov nad zemou a chystal sa preletieť nad Huronským jazerom, keď bol zneškodnený. Úrady ho prvýkrát zaregistrovali v sobotu večer nad Montanou, píše CNN.

Americký Federálny úrad pre civilné letectvo (FAA) pred dnešným zásahom armády obmedzil prevádzku nad neďalekým Michiganským jazerom, krok zdôvodnil potrebou národnej obrany. Obmedzenie letovej prevádzky potom oznámila na kanadskej strane Veľkých jazier aj Ottawa. Podobné obmedzenia nariadili úrady aj pred obdobnými zásahmi armádneho letectva v minulých dňoch.

Severoamerický vzdušný priestor v posledných dvoch týždňoch tak narušili už štyri lietajúce objekty. Minulý týždeň v sobotu stíhačka americkej armády zostrelila na pokyn prezidenta Bidena čínsky balón, ktorý Spojené štáty označili za špionážne a ktorý preletel nad americkým územím. Tento týždeň v piatok zostrelilo americké stíhacie lietadlo nad Aljaškou neidentifikovaný objekt av sobotu kanadský premiér Justin Trudeau informoval o zostrelení neidentifikovaného objektu nad kanadským teritóriom Yukon.

V súčasnej dobe nič nenasvedčuje tomu, že by neidentifikované objekty zostrelené nad Aljaškou a Kanadou mali súvislosť s čínskym balónom zostreleným skôr. Zdá sa ale, že bezpečnostné činitelia zostávajú v pozore, upozornila stanica CNN. Tlačové oddelenie Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť podľa agentúry Reuters dnes uviedlo, že dva zostrelené objekty nad Aljaškou a Yukonom vyzerajú inak ako spomínaný čínsky balón a boli tiež oveľa menšie.

Líder demokratov v americkom Senáte Chuck Schumer predtým v rozhovore v televízii ABC povedal, že americkí činitelia sa domnievajú, že lietajúce objekty zostrelené v minulých dňoch nad Aljaškou a Kanadou boli balóny. Aj on spomenul, že boli menšie ako čínsky balón z minulého týždňa. Kanadský premiér dnes uviedol, že tímy pátrajú po valcovitom predmete, aby ho mohli analyzovať a zistiť viac o jeho účele a pôvode.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok