V Berlíne si opakovane volili regionálnu vládu. Sociálny demokrati utrpeli porážku

12.2.2023 11:35

Sociálni demokrati nemeckého kancelára Olafa Scholza utrpeli v nedeľňajších opakovaných regionálnych voľbách v Berlíne výrazný neúspech.

V Berlíne si opakovane volili regionálnu vládu. Sociálny demokrati utrpeli porážku
Foto: TASR/DPA

Prvýkrát za viac ako dve desaťročia zaostali v hlavnom meste za opozičnými konzervatívcami. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na prvé odhady verejnoprávnych staníc ARD a ZDF. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala približne 18 percent hlasov; v roku 2021 to bolo 21,4 percenta.

Podpora Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), ktorá je v Berlíne a v Spolkovom sneme momentálne v opozícii, vzrástla z 18 percent v roku 2021 na približne 28 percent. V opakovaných voľbách, ktoré nariadil súd, dosiahla SPD najhorší povojnový výsledok v hlavnom meste, kde mala post starostu nepretržite od roku 2001.

Hlasovanie v Berlíne sa síce odvíjalo od miestnych záležitostí, ale neuspokojivá prehra prišla v čase, keď Scholz čelí rozsiahlej kritike za svoju váhavú vojenskú podporu Ukrajine po minuloročnej ruskej invázii. Výsledok opakovaných volieb spochybňuje pokračovanie koalície vedenej sociálnymi demokratmi a súčasnou starostkou nemeckého hlavného mesta Franziskou Giffeyovou.

Jej koaliční partneri sa snažili dosiahnuť pokrok, ale Zelení tiež mierne klesli na približne 18 percent hlasov, zatiaľ čo strana Linke zaznamenala približne 13 percent. Zatiaľ nie je jasné, kto bude novým starostom Berlína, keďže strana s najväčším počtom hlasov nemusí nevyhnutne obsadiť túto funkciu, pripomína tlačová agentúra DPA.

Berlínu, jednej zo 16 spolkových krajín, súdy nariadili vrátiť sa k volebným urnám po tom, ako sa zistilo, že voľby v roku 2021 nespĺňali základné demokratické normy v dôsledku rozsiahlych problémov s hlasovaním.

Nedeľňajšie voľby sa konali pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov z Rady Európy, ktorých pozvalo samotné mesto, aby sa obnovila dôveru po fiasku z roku 2021.

K dispozícii bolo celkovo 2257 volebných miestností. Berlín má 2,4 milióna oprávnených voličov.

Opakované voľby v Berlíne sú len druhým prípadom v povojnovej histórii Nemecka, keď boli krajinské voľby vyhlásené za neplatné. Predtým sa po nezrovnalostiach pri hlasovaní museli v roku 1991 opakovať voľby v Hamburgu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok