Čas na záchranu rodín uviaznutých pod troskami sa kráti, vyhlásil šéf sýrskej civilnej obrany

Čas na záchranu rodín uviaznutých pod troskami sa kráti, vyhlásil šéf sýrskej civilnej obrany
Zdroj foto: TASR/AP
Čas na záchranu stoviek rodín, ktoré sú po ničivom zemetrasení stále uväznené pod troskami zrútených budov, sa kráti. V utorok to uviedol Ráid Sálih, ktorý je šéfom opozičnej sýrskej civilnej obrany, známej tiež ako Biele prilby.

Sálih agentúre Reuters povedal, že Biele prilby, ktoré pomáhajú so záchrannými prácami v opozícií ovládaných oblastiach, potrebujú urgentnú pomoc od medzinárodných organizácií. "Pri záchrane životov je každá sekunda dobrá. Vyzývame všetky humanitárne organizácie, aby poskytli materiálnu pomoc a bezodkladne na túto katastrofu reagovali," dodal.

Organizácia Lekári bez hraníc, ktorá v Sýrii pôsobí, informovala, že pri zemetrasení zomrel jeden z ich spolupracovníkov. Bol nájdený mŕtvy pod troskami svojho domu v meste Idlib. Ďalší zase hľadajú svojich rodinných príslušníkov. "Sme v úplnom šoku a zarmútení z toho, aký vplyv má táto katastrofa na tisíce ľudí, vrátane našich kolegov a ich rodín," uviedol vedúci misie Lekárov bez hraníc v Sýrii, Sebastien Gay.

Ako opísal, zdravotnícke zariadenia a nemocnice sú preťažené. Zdravotnícky personál v severnej Sýrii neustále pracuje, aby sa postaral o obrovský počet zranených, ktoré zariadenia sústavne prijímajú. "V severnej časti Idlibu ošetrili naše tímy počas prvých hodín po zemetrasení zhruba 200 zranených a prijali 160 ľudí, ktorým už nedokázali pomôcť. V oblasti prevádzkujeme alebo podporujeme niekoľko zariadení a kliník. K ľuďom sa dostávame aj za pomoci sanitiek," doplnil Gay.

Lekári bez hraníc hneď po zemetrasení poskytli podporu 23 zdravotníckym zariadeniam v provincii Idlib a Halab (Aleppo), ktorým darovali lekárske sady prvej pomoci a posilnili ich tímy ďalším zdravotníckym personálom. Okrem toho tímy organizácie zaistili pre vysídlených obyvateľov v severozápadnej Sýrii prikrývky a sady s najzákladnejšími potrebami.

Situácia v Sýrii je zúfalejšia

Stovky domov boli v regióne zničené a tisíce ľudí zostali bez domova. Obyvatelia zo strachu z ďalších otrasov, ktoré pokračovali aj počas dňa, zostávajú vonku, a to aj napriek tomu, že na mieste posledné tri dni sneží. Ako k tomu uviedla britská BBC, zemetrasenie je obrovskou katastrofou pre Turecko, situácia na severe Sýrie je ale oveľa zúfalejšia. Hranica je prísne kontrolovaná a záchranári zo zahraničia do oblasti nemajú prístup a miestni nemajú k dispozícii ťažkú techniku.

Viac ako 1,7 milióna ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou a ktorí v oblasti žijú, si mysleli, že ich životy nemôžu byť horšie. Potom ale udrelo zemetrasenie. Dlhé roky žijú v provizórnych prístreškoch a nedokončených budovách a stali sa utečencami vo svojej vlastnej krajine.

V niektorých oblastiach Halabu a Idlibu sa zrútili na ľudí celé mestá. Ľudia uväznení pod troskami často volajú o pomoc a kričia bolesťou, ale nie je takmer nikto, kto by na ich volanie reagoval. Ľuďom žijúcim v severnej Sýrii nezostalo po viac ako 11 rokov trvajúcej vojne takmer nič, ničivé zemetrasenie im zanechalo ešte menej, napísal server britskej BBC.

Zemetrasenie o sile 7,8 stupňa zasiahlo v pondelok ráno Turecko a susednú Sýriu. Podľa poslednej bilancie zomrelo len v Sýrii najmenej 1602 ľudí, ďalších viac ako 3500 ich je zranených. Posledné údaje z Turecka hovoria o 3419 mŕtvych a najmenej 20000 zranených.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá