Talianska lyžiarka Brignoneová získala zlatú medailu z kombinácie, Shiffrinová nedokončila slalomovú časť

Talianska lyžiarka Brignoneová získala zlatú medailu z kombinácie, Shiffrinová nedokončila slalomovú časť
Zdroj foto: TASR/AP
Prvú zlatú medailu v dejisku zjazdárskych MS získalo Taliansko zásluhou Federicy Brignoneovej v kombinácii. V súťaži alpskej všestrannosti vo francúzskych strediskách Courchevel/Meribel vybojovala striebro Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá zaostala za víťazkou o 1,62 sekundy, bronz rakúska lyžiarka Ricarda Haaserová (+2,26 s). Obhajkyňa titulu z Cortiny Američanka Mikaela Shiffrinová útočila na triumf, no vypadla v slalomovej časti tesne pred cieľom. Slovenské lyžovanie zastúpenie nemalo.

Brignoneová vybojovala pre Taliansko historicky prvé zlato na MS v kombinácii. Pred dvomi rokmi vypadla v slalomovej časti. Tridsaťdvaročná pretekárka pridala do svojej zbierky druhú medailu z MS, pred 12 rokmi na šampionáte v nemeckom Garmisch-Partenkirchene vybojovala striebro v obrovskom slalome. 

Stala sa historicky najstaršou víťazkou kombinácie na MS. "Som šťastná a vďačná za dnešný deň. Podala som dve dobré jazdy, v super-G aj slalome. V kariére mi chýbala iba zlatá medaila na majstrovstvách sveta, som nadšená, že sa mi ju podarila získať. Som najstaršia v talianskom tíme, o to je väčšia moja radosť. Mám rad Meribel, vždy som tu rada jazdila, vďaka patrí aj organizátorom, ktorí veľmi dobre pripravili zjazdovku," uviedla Brignoneová v prvom televíznom rozhovore.

Riskantná jazda sa Shiffrinovej nevyplatila

V dopoludňajšej prvej časti si najlepšiu východiskovú pozíciu vytvorili dve pretekárky. Brignoneová zašla super-G suverénne najlepšie, o 71 stotín pred Nórkou Ragnhild Mowinckelovou a Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou. Mowinckelová napokon na slalom nenastúpila a rovnako sa rozhodli aj Gutová-Behramiová, Slovinka Ilka Štuhecová či Talianka Sofia Goggiová, ktoré preteky poňali ako vítaný tréning pred špeciálnym superobrovským slalomom. 

V druhom kole Brignoneová prekvapila svojím výkonom, predviedla rytmickú jazdu a nemuselo ju mrzieť ani zaváhanie pred druhým medzičasom. Špecialistky na rýchlostné disciplíny Curtoniová i Rakúšanka Ramona Siebenhoferová podľa očakávaní zaostali, a tak o všetkom rozhodla jazda Shiffrinovej. 

Američanka od úvodu išla agresívne, postupne sťahovala z náskoku Brignoneovej, na treťom medzičase skresala manko na osem stotín. Riskantná jazda sa jej však nakoniec nevyplatila, líderka Svetového pohára tesne pred cieľom urobila chybu a vypadla. 

Brignoneovú už nemohol nikto iný ohroziť, najlepšou slalomovou jazdou sa na strieborný stupienok vyšvihla Holdenerová. Švajčiarka sa radovala zo svojej piatej medaily z MS, Haaserová z prvej.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá