Astronómovia objavili 12 nových mesiacov okolo planéty Jupiter

4.2.2023 17:23

Astronómovia objavili 12 nových mesiacov okolo Jupitera. Má ich tak dohromady 92, čo je viac ako ktorákoľvek iná planéta slnečnej sústavy. Píše o tom agentúra AP.

Astronómovia objavili 12 nových mesiacov okolo planéty Jupiter
NASA, ESA, A. Simon/Goddard Space Flight Center, M.H. Wong/University of California

Jupiterove mesiace nedávno pribudli na zoznam vedený Centrom malých planét Medzinárodnej astronomickej únie, povedal Scott Sheppard z Carnegieho inštitúcie, ktorý bol súčasťou prieskumného tímu. Objavili ich pomocou ďalekohľadov na Havaji av Čile v rokoch 2021 a 2022. Ich obežné dráhy potom potvrdili následné pozorovania. Podľa Shepparda sú nové mesiace dlhé asi jeden až tri kilometre.

Predchádzajúce pozorovania objavila najviac mesiacov pri Saturne. Potvrdených ich zatiaľ bolo 83. Európska kozmická agentúra vyšle v apríli k Jupiteru kozmickú loď, aby pozorovala planétu a niektoré z jej najväčších ľadových mesiacov. Americký Úrad pre letectvo a vesmír (NASA) potom budúci rok vypustí loď Europa Clipper, aby preskúmala rovnomenný Jupiterov mesiac, ktorý by pod svojou zamrznutou kôrou mohol skrývať oceán.

Z ostatných planét slnečnej sústavy má Urán potvrdených 27 mesiacov, Neptún 14, Mars dva a Zem jeden. Okolo Venuše a Merkúru žiadne mesiace neobiehajú.

Novo objavené mesiace Jupitera ešte neboli pomenované. Sheppard hovorí, že iba polovica z nich je veľká aspoň 1,5 kilometra, a na pomenovanie tak má nárok.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok