Bývalá americká veľvyslankyňa pri OSN bude kandidovať o republikánsku nomináciu na prezidenta

ta3 čtk
1.2.2023 15:36

Bývalá americká veľvyslankyňa pri OSN a bývalá guvernérka Južnej Karolíny Nikki Haleyová sa bude uchádzať o republikánsku nomináciu pre prezidentské voľby v roku 2024. V primárkach Republikánskej strany sa postaví proti exprezidentovi Donaldovi Trumpovi. Agentúre Reuters to povedal zdroj z okolia Haleyovej.

Bývalá americká veľvyslankyňa pri OSN bude kandidovať o republikánsku nomináciu na prezidenta
AP Photo/Meg Kinnard

Päťdesiatjedenročná Haleyová je dcéra dvoch indických imigrantov. Okrem politickej kariéry má za sebou vedenie úspešného obchodu s oblečením na vidieku v Južnej Karolíne. Viac detailov o svojej predvolebnej kampani zverejní podľa juhokarolínskeho denníka The Post and Courier už dnes. Pokiaľ republikánsku nomináciu získa, bude prvou ženou a prvým človekom inej ako bielej pleti, ktorého strana postavila ako kandidáta.

V OSN sa Halyová prejavovala ako oddaná stúpenkyňa zahraničných záujmov Spojených štátov. Národnej pozornosti sa jej dostalo v roku 2015, keď ako guvernérka podpísala zákon, ktorý nariadil odstrániť vlajku Konfederácie z vládnej budovy v Južnej Karolíne po tom, čo extrémista Dylann Roof zavraždil deväť černošských veriacich v kostole v Charlestone.

Vlajku Konfederácie dnes nielen černosi považujú za symbol rasizmu, útlaku a obhajoby otroctva, pretože v mnohých južanských amerických štátoch v histórii platili segregačné zákony. Jej zástancovia naopak konfederačnú vlajku považujú za symbol regionálnej južanskej kultúry a svojbytného spôsobu života.

Ako veľvyslankyňa pri OSN v rokoch 2017 a 2018 slúžila Haleyová pod Trumpovou administratívou. Voči exprezidentovi sa niekoľkokrát vymedzila, svoje vyhlásenia však neskôr miernila s tým, že Trump má v Republikánskej strane dôležitú úlohu. Hoci prieskumy v jednotlivých štátoch jej zatiaľ prisudzujú len jednocifernú podporu, Haleyová si v politických kruhoch vydobyla reputáciu ako kandidátka, ktorá je schopná zvíťaziť napriek pravdepodobnosti, píše Reuters.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok