Októbrové komunálne voľby v obci Haluzice sú neplatné, rozhodol Najvyšší súd

Októbrové komunálne voľby v obci Haluzice sú neplatné, rozhodol Najvyšší súd
Zdroj foto: TASR/Radovan Stoklasa
Minuloročné októbrové komunálne voľby v obci Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom sú neplatné. Rozhodol o tom Najvyšší správny súd (NSS) SR, podľa ktorého voličská základňa obce bola zostavená spôsobom, ktorý odporuje ústavným princípom tvorby orgánov samosprávy obce. Informoval hovorca NSS Michal Hajtol.

Volebnú žalobu podala neúspešná kandidátka na starostku obce a poslankyňu obecného zastupiteľstva a politická strana, za ktorú kandidovala. Žalobcovia namietali, že v krátkom čase pred voľbami sa v tejto obci prihlásil na trvalý pobyt väčší počet voličov.

"Od 29. apríla do 14. decembra 2022 sa v obci Haluzice na trvalý pobyt prihlásilo 23 osôb, z toho jedna osoba 1. augusta a ďalej spolu 22 osôb postupne v období desať dní až jeden deň pred voľbami (z toho dve osoby do objektu požiarnej zbrojnice)," uvádza sa v rozhodnutí súdu.

Z 23 osôb sa 17 odhlásilo z trvalého pobytu v obci Haluzice od 31. októbra do 12. decembra 2022. Po odhlásení z trvalého pobytu v Haluziciach sa všetci prihlásili na tú istú adresu, na akej boli prihlásení pred svojím prihlásením sa na trvalý pobyt v Haluziciach. Tieto osoby nepristúpili k výmene občianskeho preukazu. "Po skontrolovaní volebnej dokumentácie bolo zistené, že všetkých týchto 17, respektíve 23 osôb sa na voľbách aj zúčastnilo," uvádza súd.

Dospel preto k záveru, že kritická skupina voličov, ktorá spôsobila nárast počtu voličov v Haluziciach o 38,33 percenta v období do desiatich dní pred voľbami, nemala zámer mať ani len formálne (evidenčné) väzby na Haluzice. Voľby starostu obce vyhral Miloš Madila (Smer-SD), ktorý získal 43 platných hlasov. Jeho jediná protikandidátka Martina Jamborová (OKS) získala o 12 hlasov menej. Madila sa podľa vlastných slov k rozhodnutiu NSS SR vyjadrí až po tom, ako dostane oficiálne rozhodnutie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá