Varšava je pripravená dať Ukrajine 60 modernizovaných tankov, uviedol poľský premiér

Varšava je pripravená dať Ukrajine 60 modernizovaných tankov, uviedol poľský premiér
Zdroj foto: TASR/AP
Varšava je pripravená poslať Ukrajine okrem 14 tankov nemeckej výroby Leopard 2 aj 60 modernizovaných tankov, vrátane 30 strojov PT-91 Twardy. V rozhovore s kanadskou stanicou CTV News to povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. Tanky PT-91 Twardy sú v podstate modernizované stroje sovietskej konštrukcie T-72. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok na Twitteri Poľsku za prísľub desiatok tankov poďakoval.

"Snažíme sa ísť príkladom. Poľsko poslalo ako prvú krajinu pred pol rokom 250 tankov," uviedol s odkazom na vojenskú pomoc Kyjevu Morawiecki. 

"Povedali sme našim partnerom v západnej Európe, koľko tankov sme už doručili, a citoval slová prezidenta (Volodymyra) Zelenského o tom, aké je dôležité mať v tomto druhu vojny moderné tanky. Rusi majú vo svojich skladoch niekoľko tisíc, niektorí hovoria dokonca cez 15-tisíc tankov," dodal šéf poľskej vlády v interview s CTV News.

Varšava, ktorá sa stavia do pozície jedného z najvernejších spojencov Kyjeva, naliehala na Nemecko, aby na Ukrajinu poslalo tanky leopard a aby to umožnilo aj ďalším krajinám, poznamenala agentúra Reuters. V stredu Berlín oznámil, že povolí vývoz v spolkovej republike vyrábaných leopardov na Ukrajinu a Nemecko samotné ich tam pošle 14.

Tanky medzitým prisľúbili aj ďalšie krajiny, okrem Poľska aj Kanada, Holandsko, Nórsko alebo Fínsko. Spojené štáty Ukrajine dodajú 31 tankov Abrams. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že do "tankovej koalície" vstúpilo už 12 západných krajín.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá