Majitelia pozemkov na Guláške pri Senci vedome stavajú načierno. Mesto roky nevie dokončiť územný plán

Senecké hlboké jazero, medzi miestnymi známe ako Guláška, sa mení na eldorádo čiernych stavieb. Tvrdia to aktivisti a niektorí lokálni poslanci. Majitelia pozemkov vedome stavajú načierno, aby zhodnotili svoje pozemky. Mesto zase roky nevie dokončiť územný plán, ktorý by územie okolo vodnej plochy riadne zadefinoval. V okolí Gulášky tak vládne chaos.

Za posledné roky vyrástlo v okolí vodnej plochy Guláška niekoľko čiernych stavieb. Sú to nielen domy, rôzne objekty na rekreáciu, móla, ploty a iné menšie stavby, ktoré nemajú žiadne povolenia. "Všetci vieme, že sú to jednoducho čierne stavby," povedala poslankyňa mesta Senec Jana Turanská. 

Podľa hovorkyne mesta Martiny Ostatníkovej sa na veci pracuje: "Tam zasahujete aj do vlastníckych vzťahov, je to komplikovaná záležitosť, stavebný úrad na tom pracuje, je to stále v procese, ešte to nie je doriešené."

Guláška právne nie je jazero, ale iba bývalá ťažobná plocha. Nachádza sa v ochrannom pásme železníc a v katastri až troch obcí. Aj to všetko spôsobuje problémy. Niektorí aktivisti a poslanci tvrdia, že mesto Senec túto anarchiu roky ticho toleruje. Ostatníková toto tvrdenie odmieta.

Súčasný územný plán v tejto zóne zatiaľ vôbec neumožňuje žiadnu výstavbu. Majitelia objektov tým pádom nemôžu žiadať ani o dodatočné povolenie ich stavieb. Nový plán je v nedohľadne. "Ja mám podanú žiadosť o dodatočné povolenie, už som to podával pred rokom," sťažuje sa Ladislav Kuruc, majiteľ jedného z objektov na Guláške. Majitelia podľa aktivistov načierno postavených objektov tvrdia, že sa dlhé roky snažia zhodnotiť svoje pozemky. Aj keď si musia byť vedomí, že stavali načierno, snažia sa o dodatočné povolenia.

Na novom územnom pláne sa podľa Ostatníkovej pracuje a ak pôjde všetko bez komplikácií, schválený by mohol byť ešte tento rok. V ňom by lokalita mala byť konečne definovaná ako rekreačné územie.

Čierne stavby v podobe domov, rekreačných chát či iných rekreačných objektov nie sú len problémom, ktorým trpí táto vodná plocha. Obdobný problém majú viaceré štrkoviská v okolí Bratislavy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá