Za posledné roky vyrástlo v okolí vodnej plochy Guláška niekoľko čiernych stavieb. Sú to nielen domy, rôzne objekty na rekreáciu, móla, ploty a iné menšie stavby, ktoré nemajú žiadne povolenia. "Všetci vieme, že sú to jednoducho čierne stavby," povedala poslankyňa mesta Senec Jana Turanská.
Podľa hovorkyne mesta Martiny Ostatníkovej sa na veci pracuje: "Tam zasahujete aj do vlastníckych vzťahov, je to komplikovaná záležitosť, stavebný úrad na tom pracuje, je to stále v procese, ešte to nie je doriešené."
Guláška právne nie je jazero, ale iba bývalá ťažobná plocha. Nachádza sa v ochrannom pásme železníc a v katastri až troch obcí. Aj to všetko spôsobuje problémy. Niektorí aktivisti a poslanci tvrdia, že mesto Senec túto anarchiu roky ticho toleruje. Ostatníková toto tvrdenie odmieta.
Súčasný územný plán v tejto zóne zatiaľ vôbec neumožňuje žiadnu výstavbu. Majitelia objektov tým pádom nemôžu žiadať ani o dodatočné povolenie ich stavieb. Nový plán je v nedohľadne. "Ja mám podanú žiadosť o dodatočné povolenie, už som to podával pred rokom," sťažuje sa Ladislav Kuruc, majiteľ jedného z objektov na Guláške. Majitelia podľa aktivistov načierno postavených objektov tvrdia, že sa dlhé roky snažia zhodnotiť svoje pozemky. Aj keď si musia byť vedomí, že stavali načierno, snažia sa o dodatočné povolenia.
Na novom územnom pláne sa podľa Ostatníkovej pracuje a ak pôjde všetko bez komplikácií, schválený by mohol byť ešte tento rok. V ňom by lokalita mala byť konečne definovaná ako rekreačné územie.
Čierne stavby v podobe domov, rekreačných chát či iných rekreačných objektov nie sú len problémom, ktorým trpí táto vodná plocha. Obdobný problém majú viaceré štrkoviská v okolí Bratislavy.
Požiar v domove dôchodcov v Spišskej Novej Vsi stále nemá vinníka. Škody vyčíslili na takmer tri milióny eur
