Víťazstvo je nevyhnutné, o tom niet pochýb, vyhlásil Putin v Petrohrade. Vyzdvihol hrdinstvo vojakov

18.1.2023 14:56

Ruský prezident Vladimir Putin pri návšteve Petrohradu, ktorý si pripomína prelomenie nacistického obkľúčenia počas druhej svetovej vojny, vyhlásil, že Rusko v "špeciálnej vojenskej operácii" na Ukrajine bojuje proti neonacistickému režimu. Podľa Putina niet pochýb, že Moskva zvíťazí.

Víťazstvo je nevyhnutné, o tom niet pochýb, vyhlásil Putin v Petrohrade. Vyzdvihol hrdinstvo vojakov
TASR/AP

Ako argument uviedol, že Rusko vyrába trikrát viac protileteckých rakiet ako Spojené štáty, ktoré Ukrajinu podporujú. Ruské vojská vlani 24. februára vtrhli na Ukrajinu, čím začal najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny. "Víťazstvo je nevyhnutné," vyhlásil Putin a vyzdvihol údajnú jednotu ruského ľudu, odvahu a hrdinstvo ruských vojakov a prácu obranného priemyslu. "Každý z týchto článkov... vytvára základ pre efektívny rozvoj a víťazstvo. O tom niet žiadnych pochýb. Víťazstvo bude naše," povedal.

Zahraničné médiá upozorňujú, že dobytie východoukrajinského mesta Soledar, ktoré Moskva ohlásila minulý piatok a Ukrajinci stále spochybňujú, predstavuje prvý ruský úspech na bojisku od minulého leta. Ukrajinská protiofenzíva medzitým oslobodila veľkú časť Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny a tiež juhukrajinský Cherson, jediné oblastné stredisko, ktorého sa Rusi za skoro 11 mesiacov vojny dokázali načas zmocniť.

Putin prisľúbil, že v najbližšom čase rozhodne, či pracovníci zbrojoviek v brannom veku dostanú odklad od povolávania k službe v armáde.

Tézu o neonacistickom režime v Kyjeve obhajoval ruský prezident tým, že na Ukrajine pokladajú za národného hrdinu vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov Stepana Banderu, ktorý podľa Putina "spolupracoval (s vodcom nacistického Nemecka Adolfom) Hitlerom".

Keď v roku 2021 ukrajinskí nacionalisti v Kyjeve oslavovali Banderovo výročie - akcie sa zúčastnila asi tisícka ľudí - denník Ukrajinska pravda pripomenul, že súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj na otázku, či pokladá Banderu za hrdinu, odpovedal, že všetci ľudia, ktorí hájili nezávislosť Ukrajiny, sú skutočnými hrdinami. Ale dodal, že na Ukrajine "od hrdinu k nepriateľovi je len jeden krok" a že ľudia na východe Ukrajiny vnímajú Banderu inak ako na západe krajiny, a tak by sa zdržal jednoznačných súdov. Záhodné je podľa vtedajšieho Zelenského vyjadrenia neprovokovať spoločnosť a neodpovedať na otázky, na ktoré by mal odpovedať čas.

Denník dodal, že Zelenskyj už počas volebnej kampane hovoril, že po Banderovi by nepomenovával ulice.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok