Ruská armáda tvrdí, že sa zmocnila východoukrajinského mesta Soledar. Kyjev stratu mesta popiera

TA3 ČTK
13.1.2023 11:58

Ruské invázne vojská sa podľa Moskvy zmocnili východoukrajinského mesta Soledar, o ktoré zvádzali ťažké boje s ukrajinskými obrancami. Ruské ministerstvo obrany v piatok podľa tlačových agentúr oznámilo, že jeho armáda mesto dostala pod kontrolu vo štvrtok večer.

Ukrajinská armáda stratu Soledaru poprela, boje podľa hovorcu východného zoskupenia ukrajinských síl Serhija Čerevatého pokračujú vo vnútri mesta. Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné bezprostredne nezávisle overiť.

"Večer 12. januára bolo dokončené oslobodenie mesta Soledar, ktoré je dôležité pre pokračovanie úspešných útočných operácií v doneckom smere," vyhlásil podľa agentúry TASS hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, pričom použil termín "oslobodenie", ktorým Moskva označuje dobytie a okupáciu ukrajinských miest.

Hovorca východného zoskupenia ukrajinských síl však podľa ruskojazyčného webu stanice BBC uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily sú stále v meste a bojujú. "Boje sa odohrávajú v samotnom meste. Informácie o tom, že sa ukrajinské sily stiahli zo Soledaru, nie sú pravdivé. Boje tam pokračujú," uviedol Čerevatyj a podotkol, že nepriateľ tam má prevahu, pretože k Soledaru vrhol maximum svojich síl. Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ráno uviedla, že noc v Soledáre bola "horúca" a boje pokračovali.

Hovorca ruského ministerstva obrany tvrdil, že Rusko dobylo Soledar s pomocou nepretržitých úderov letectva, raketových vojsk a delostrelectva na pozície ukrajinských ozbrojených síl. Podľa Konašenkova plná kontrola nad Soledarom umožňuje Rusom odrezať zásobovacie trasy a zablokovať a obkľúčiť ukrajinské jednotky v Bachmute, ktorý sa nachádza niekoľko kilometrov juhozápadne od Soledaru a Rusko sa ho snaží dobyť už mesiace.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej poslednej správe o situácii na Ukrajine napísal, že ruské invázne sily pravdepodobne obsadili väčšinu, ak nie celý Soledar. Podľa analytikov ISW však nejde o operačne významný vývoj - označili ho za "malé víťazstvo" pre ruskú armádu, ktoré pravdepodobne nie je predzvesťou skorého obkľúčenia Bachmutu. O strategickom význame Soledaru sa vedú diskusie, podľa niektorých názorov by jeho dobytie uľahčilo Rusom prístup k Bachmutu a skomplikovalo zásobovanie ukrajinských obrancov. ISW sa však vo svojej poslednej správe domnieva, že "ruské informačné operácie" význam Soledaru zveličili. Inštitút usudzuje, že obsadenie Soledaru neumožní ruským silám získať kontrolu nad dôležitými ukrajinskými zásobovacími trasami do Bachmutu ani sa lepšie rozmiestniť na obkľúčenie mesta v krátkodobom horizonte.

Obe strany utrpeli podľa agentúry Reuters v bitke o neveľký Soledar, kde pred ruskou inváziou žilo 10-tisíc obyvateľov, veľké straty. Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak nedávno označil v rozhovore s agentúrou AFP boje o kontrolu nad Soledarom a Bachmutom za najkrvavejšie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Pád Soledaru, kde sa nachádzajú rozsiahle soľné bane, by podľa agentúry AP pre Kremeľ znamenal vzácne víťazstvo po mnohých neúspechoch na bojisku, ktorým čelia ruské vojská v posledných mesiacoch svojej invázie na Ukrajinu.

Vyhlásenie Moskvy pripisuje dobytie mesta ruským jednotkám a letectvu bez toho, aby spomenulo úlohu Wagnerovej (v ruskom prepise Vagnerovej) žoldnierskej skupiny, ktorú založil Jevgenij Prigožin, poznamenala agentúra Reuters. Prigožin už v utorok hlásil, že jeho bojovníci majú nad Soledarom kontrolu a tvrdil, že tam bojujú výhradne jeho muži.

Moskva informuje o dobytí Soledaru dva dni po zmene v ruskej armáde, keď minister obrany Sergej Šojgu vymenoval za veliteľa ruských jednotiek na Ukrajine náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. Niektorí analytici to považujú za krok, ktorý má spražiť Prigožina a zároveň postaviť Gerasimova prípadne do úlohy obetného baránka, pokiaľ sa vojna bude naďalej vyvíjať pre Rusko zle, píše Reuters.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok