Rusko sa pravdepodobne zmocnilo východoukrajinského Soledaru, píše americký inštitút

TA3 ČTK
13.1.2023 08:28

Ruské invázne sily pravdepodobne obsadili väčšinu, ak nie celé mesto Soledar v Doneckej oblasti, uviedol vo svojej najnovšej správe o situácii na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Podľa jeho analytikov však nejde o operačne významný vývoj - označili ho za "malé víťazstvo" pre ruskú armádu, ktoré pravdepodobne nie je predzvesťou skorého obkľúčenia neďalekého väčšieho mesta Bachmut, ktoré sa Rusi pokúšajú dobyť už niekoľko mesiacov. Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ráno uviedla, že noc v Soledáre bola "horúca" a boje pokračovali. "Nepriateľ vrhol takmer všetky hlavné sily na donecký smer a udržuje vysokú intenzitu ofenzívy. Naši bojovníci sa statočne snažia udržať obranu," napísala ďalej na platforme telegram Maljarová s odkazom na oblasť, kde sa nachádza aj Soledar. Maljarová poznamenala, že táto fáza konfliktu, ktorý rozpútalo vlani vo februári Rusko, je ťažká. "Ale zvíťazíme," podotkla.

"Geolokačné zábery zverejnené 11. a 12. januára naznačujú, že ruské sily pravdepodobne kontrolujú väčšinu, ak nie celý Soledar, a pravdepodobne vytlačili ukrajinské sily zo západných okrajov obce," uvádza vo svojej správe ISW.

Inštitút si tiež všíma to, že ukrajinský generálny štáb informoval o tom, že ukrajinskí obrancovia odrazili ruské útoky proti osade Silj v Doneckej oblasti, čo je obec vzdialená cez kilometer severozápadne od Soledaru a leží za predchádzajúcimi ukrajinskými pozíciami. "Ukrajinský generálny štáb a ďalšie vysoko postavené vojenské zdroje väčšinou neinformovali o tom, že ukrajinské sily 12. januára odrazili ruské útoky proti Soledaru, ako to bolo predtým," upozorňuje ďalej americký inštitút. 

Ruské zdroje podľa neho k 12. januáru tvrdili, že ruskí vojaci "čistia" Soledar od zvyšných ukrajinských síl a ruskí vojenskí blogeri vo štvrtok zverejnili zábery bojovníkov z Wagnerovej (v ruskom prepise Vagnerovej) žoldnierskej skupiny, ako sa voľne prechádzajú po meste. Ruské ministerstvo obrany zatiaľ dobytie Soledaru neoznámilo. "Všetky dostupné dôkazy naznačujú, že ukrajinské sily už v Soledare neudržujú organizovanú obranu. Vyhlásenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z 12. januára, že ukrajinské sily v Soledare udržujú pozície, sa môže týkať obranných pozícií v blízkosti Soledaru, ale nie v ňom, ale nie v ňom," napísal Inštitút pre štúdium vojny.

Ukrajinský generálny štáb vo svojom rannom hlásení informuje o odrazení ruských útokov u 17 obcí na východe Ukrajiny za uplynulý deň, ale ani v nej v tejto súvislosti nespomína Soledar. O tomto meste píše v súvislosti s ďalšími obcami na východe Ukrajiny, ktoré sa podľa neho stali terčom nepriateľskej paľby. Vedenie ukrajinských síl okrem iného informuje aj o odrazení ruských útokov na Bachmut.

O dobytie tohto ukrajinského mesta Rusi sa usilujú už mesiace a podľa niektorých analytikov by dobytie Soledaru, o ktorého strategickom význame sa vedú debaty, umožnilo lepší prístup k Bachmutu a skomplikovalo zásobovanie ukrajinských obrancov. ISW sa však vo svojej poslednej správe domnieva, že "ruské informačné operácie" význam Soledaru zveličili. Jeho dobytie inštitút označuje za prinajlepšom taktické "Pyrrhovo víťazstvo" pre Rusko.

Inštitút usudzuje, že obsadenie Soledaru neumožní ruským silám získať kontrolu nad dôležitými ukrajinskými zásobovacími trasami do Bachmutu ani lepšie rozmiestniť svoje sily na obkľúčenie mesta v krátkodobom horizonte. Rusko podľa ISW zároveň pri dobývaní Soledaru značne vyčerpalo svoje sily, ktoré mu budú chýbať pri Bachmute.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok