Svitko skončil v 11. etape Rely Dakar na 22. mieste, celkovo si udržal štrnástu pozíciu

ta3 TASR
12.1.2023 11:24

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil vo štvrtkovej jedenástej etape Rely Dakar 22. miesto. V celkovom poradí mu patrí 14. pozícia. Juraj Varga skončil medzi štvorkolkami na piatom mieste. Na víťaza Brazílčana Marcela Medeirosa stratil takmer desať minút, no v celkovom poradí poskočil z piatej na štvrtú priečku.

Etapu s meraným úsekom v dĺžke 274 km vyhral medzi motocyklami Argentínčan Luciano Benavides. Pred jeho brata Kevina sa na čelo celkového poradia vrátil Američan Skyler Howes, na druhé miesto poskočil Toby Price z Austrálie. Svitko sa v náročnej etape postupne vo výsledkoch prepadával nižšie. V úvode sa držal na 12. pozícii, na 189. kilometri mu však patrila až 23. priečka a v cieli skončil iba o jedno miesto vyššie. V celkovej klasifikácii zostal na 14. mieste s mankom 1:32:06 na lídra Howesa.

"Dnes som absolvoval maratónsku 275 km etapu. Mala to byť najťažšia etapa tohto Dakaru. Samé duny a občas nejaká rovinka. Na cca 80. kilometri som spravil chybu a stratil nejaký čas. K tomu sa mi ešte povolila radiaca páčka, tak som to musel opraviť a zasa stratil nejaký čas. Ešte ma čakajú tri etapy, tak držte palce," uviedol Svitko pre facebookovú stránku svojho fanklubu.

Varga sa vo štvrtkovej etape umiestnil na piatej priečke a celkovo je už štvrtý. "Jedenásta etapa úspešne dokončená. Táto etapa je s prívlastkom ´maratónska´, takže aj dnes sme bez asistencie a na drobné opravy sme mali maximálne jednu hodinu. Dĺžka etapy bola dlhých 300 km a viedla prevažne cez veľké, pieskové duny, ale dnes sa mi jazdilo už oveľa lepšie ako v stredu," spokojne konštatoval na sociálnej sieti slovenský štvorkolkár.

Francúz Sebastien Loeb si v súťaži automobilov pripísal už štvrté etapové víťazstvo v rade. V celkovom poradí naďalej vedie obhajca titulu Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý skončil v 11. etape až piaty, takmer sedem minút za Loebom. Na celkovom druhom mieste je Brazílčan Lucas Moraes, tretí Loeb naňho stráca ešte deväť minút.

Výsledky 11. etapy rely Dakar:
motocykle: 1. Luciano Benavides (Arg./Husqvarna) 2:57:59, 2. Daniel Sanders (Aus./Honda) +1:38, 3. Toby Price (Aus./KTM) +1:56, 4. Skyler Howes (USA/Husqvarna) +2:09, 5. Pablo Quintanilla (Čile/Honda) +2:54, 6. Sebastian Bühler (Nem./Hero) +5:06,... 22. Štefan SVITKO (SR/KTM)  +15:00celkové poradie: 1. Howes 38:47:43, 2. Price +0:28, 3. Kevin Benavides (Arg./KTM) +2:44, 4. Quintanilla +14:14, 5. Adrien van Beveren (Fr./Honda) +15:24, 6. L. Benavides +18:06,... 14. SVITKO +1:32:06

štvorkolky: 1. Marcelo Medeiros (Braz.) 3:50:47, 2. Alexandre Giroud (Fr.) + 6:09, 3. Francisco Moreno Flores (Arg.) + 8:36, 4. Giovanni Enrico (Čile) + 8:39, 5. Juraj VARGA (SR/všetci Yamaha) + 9:54celkové poradie: 1. Giroud (Fr.) 48:31:56, 2. Francisco Flores (Arg.) + 1:20:23, 3. Pablo Coppeti (USA) + 2:07:18, 4. VARGA + 3:19:32, 5. Enrico (Čile/všetci Yamaha) + 5:35:33

automobily: 1. Sebastien Loeb (Fr./Prodrive) 2:56:14, 2. Guerlain Chicherit (Fr./Prodrive) + 2:16, 3. Mattias Ekström (Švéd./Audi) + 2:26
celkové poradie: 1. Nasser Al-Attiyah (Katar/Toyota) 39:16:33, 2. Lucas Moraes (Braz./Toyota) + 1:21:04, 3. Loeb (Fr./Prodrive) + 1:30:41