Svitko obsadil v desiatej etape Rely Dakar 21. miesto, Benavides novým lídrom

ta3 TASR
11.1.2023 12:38

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v stredajšej desiatej etape Rely Dakar napokon 21. miesto. Jeho krajan Juraj Varga skončil medzi štvorkolkami na ôsmej priečke. Po tragickej smrti jedného z fanúšikov odstúpil Čech Aleš Loprais, ktorý viedol celkové poradie medzi kamiónmi. Práve jeho vozidlo v utorok zasiahlo talianskeho diváka, ktorý zraneniam podľahol.

Pretekári absolvovali v stredu 624 kilometrov na trase z Haradhu do mesta Shaybah. Samotný špeciál mal dĺžku 114 kilometrov. Branch na motocykli Hero dosiahol druhý triumf na tohtoročnom Dakare a tretie vôbec. V celkovom hodnotení sa posunul na 32. miesto a po prepade v štvrtej etape tak pokračuje v zlepšovaní. V celkovom hodnotení sa ujal vedenia Argentínčan Kevin Benavides - v stredu obsadil štvrté miesto a na čele tak vystriedal po šiestich dňoch Američana Skylera Howesa. Ten skončil sedemnásty a na druhom mieste stráca 1:29 minúty.

Svitko stratil na Brancha 8:47 minúty, do etapy štartoval ako trinásty v poradí, ale už po necelých tridsiatich kilometroch figuroval na 21. pozícii, na ktorej napokon aj prišiel do cieľa. V celkovom hodnotení klesol na 14. priečku, na Benavidesa stráca 1:20:44 h.

Varga prišiel do cieľa s mankom 18:47 minúty na víťazného Brazílčana Marcela Medeirosa. Do etapy vyrazil ako piaty, na prvom medzičase bol ôsmy a túto pozíciu si udržal až do cieľa. Nič na nej nezmenila ani dvojminútová penalizácia a Slovák tak naďalej figuruje na celkovom piatom mieste.

Štvrté víťazstvo na tohtoročnom Dakare si pripísal Francúz Sebastien Loeb. Deväťnásobný šampión WRC figuruje v celkovom poradí na tretej priečke so stratou 1:37:23 hodiny na vedúceho Katarčana Nassera Al-Attiyaha. Úradujúci šampión podáva konzistentné výkony a s tromi víťazstvami mieri za obhajobou celkového triumfu, ktorý by bol preňho piaty v kariére. Prekonal by tak Fína Ariho Vatanena, ktorý získal štyri tituly na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Viac ich má na konte len Francúz Stephane Peterhansel (8).

Taliansky fanúšik zahynul v utorok po zrážke s Lopraisovým kamiónom. Šesťdesiatdeväťročný muž stál na trase deviatej etapy tesne za horizontom jednej z dún a bol veľmi blízko vyjazdenej stopy. Zraneniam podľahol počas leteckého transportu do nemocnice. Posádka tímu Loprais Praga o zrážke s divákom nevedela, organizátori ju o tom informovali až neskoro večer po skončení etapy. Loprais sa po tragédii rozhodol na Dakare nepokračovať.

Novým lídrom súťaže kamiónov je po Lopraisovom odstúpení Holanďan Janus van Kasteren na Ivecu, ktorý v 10. etape skončil tretí za krajanmi Pascalom de Baarom (Renault) a Mitchelom van den Brinkom (Iveco). Na 17. priečke v etape skončil Slovák Róbert Kasák so spolujazdcom Tomášom Kazarkom (Tatra), celkovo sú osemnásti.

Výsledky 10. etapy rely Dakar:
motocykle: 1. Ross Branch (Bot./Hero) 1:44:00 h, 2. Adrien van Beveren (Fr./Honda) +21 s, 3. Michael Docherty (JAR/Husqvarna) + 30 s, 4. Kevin Benavides (Arg./KTM) +1:00 m, 5. Matthias Walkner (Rak./KTM) +1:22, 6. Pablo Quintanilla (Čile/Honda),... 20. Štefan SVITKO (SR/KTM) +8:47

celkové poradie: 1. Benavides (Arg./KTM) 35:46:06 h, 2. Skyler Howes (USA/Husqvarna) +1:29 m, 3. Toby Price (Aus./KTM) +2:10, 4. Van Beveren +9:52, 5. Quintanilla +14:58, 6. Mason Klein (USA/KTM) +15:38,... 13. SVITKO +1:20:44

automobily: 1. Seabstien Loeb (Fr./Prodrive) 1:48:32, 2. Mattias Ekström (Švéd./Audi) +03:04 m, 3. Lucas Moraes (Br./Toyota) +05:22 m
celkové poradie: 1. Nasser Al-Attiyah (Kat./Toyota) 36:13:37 h, 2. Moraes +1:21:34, 3. Loeb +1:37:23

švorkolky: 1. Marcelo Medeiros (Br.) 02:04:28 h, 2. Manuel Andujar (Arg.) +01:08 m, 3. Giovanni Enrico (Čile) +2:55, ...8. Juraj VARGA       (SR/všetci Yamaha) +18:47
celkové poradie: 1. Alexandre Giroud (Fr./Yamaha) 44:35:00 h, 2. Francisco Moreno Flores (Arg./Yamaha) +1:17:56, 3. Andujar +1:38:44, ...5. VARGA +3:15:47