Putin: Rusko sa stalo jedným z najväčších dodávateľov ropy a plynu do Číny

ta3 ČTK
30.12.2022 12:55

Rusko sa stalo jedným z najväčších dodávateľov ropy a plynu do Číny. Uviedol to ruský prezident Vladimir Putin. Ruský vývoz energetických produktov do Číny výrazne vzrástol po tom, čo Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu a západné krajiny naň uvalili rozsiahle sankcie, napísala agentúra Reuters.

Tak takto?!: Putin považuje európske demokracie a ich vodcov za slabých a kalkuluje s rozdelením Európy
TASR/AP

Dodávky ruského plynu do Číny prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri v období od januára do novembra dosiahli 13,8 miliardy kubických metrov, zatiaľ čo v celom minulom roku to bolo 10,5 miliardy kubických metrov. V novembri potom Rusko vystriedalo Saudskú Arábiu na poste najväčšieho dodávateľa ropy do Číny, píše Reuters.

"Podľa výsledkov za tento rok sa Rusko stalo jedným z vedúcich vývozcov ropy do Číny," uviedol Putin pred piatkovou videokonferenciou s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Dodal, že Rusko sa stalo pre Čínu druhým najväčším dodávateľom plynu prostredníctvom plynovodov a štvrtým najväčším dodávateľom skvapalneného zemného plynu (LNG).

Ruský vicepremiér Alexander Novak koncom novembra uviedol, že ruský energetický export do Číny sa tento rok z hľadiska objemu zvýšil o desať percent a z hľadiska hodnoty dokonca o 64 percent.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok