Vojenská podpora je cestou k mieru. Stoltenberg vyzval krajiny NATO, aby pokračovali v dodávkach zbraní Ukrajine

ta3 TASR
30.12.2022 10:11

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval členské krajiny Severoatlantickej aliancie, aby pokračovali v dodávkach zbraní Ukrajine. Uviedol to v rozhovore pre tlačovú agentúru DPA.

Vojenská podpora je cestou k mieru. Stoltenberg vyzval krajiny NATO, aby pokračovali v dodávkach zbraní Ukrajine
TASR - Martin Baumann

"Môže to znieť paradoxne, no vojenská podpora Ukrajiny je najrýchlejšou cestou k mieru," povedal nórsky politik. Odôvodnil to tým, že ruský prezident Vladimir Putin musí byť presvedčený, že svoj cieľ ovládnuť Ukrajinu nedosiahne. Potom by bolo možné vyrokovať mierové riešenie zaručujúce prežitie Ukrajiny ako nezávislého štátu.

Stoltenberg tiež objasnil, že ukrajinské útoky na vojenské ciele v Rusku z posledných týždňov považuje za úplne legitímne. "Každá krajina má práva brániť sa. Aj Ukrajina," zdôraznil pre DPA. Dôležité je podľa neho vnímať kontext – rozsiahle ruské útoky na civilnú infraštruktúru, ktorých zámerom je pripraviť Ukrajincov v zime o vodu, vykurovanie a elektrinu. "Prezident Putin sa pokúša urobiť zo zimy zbraň proti civilistom. Nie je to útok na vojenské ciele s civilnými obeťami. Je to mohutný útok na civilistov," povedal Stoltenberg.

Spojenci podľa neho podporujú Ukrajinu pri práve na sebaobranu, ktoré je zakotvené v Charte OSN. "Samozrejme, vyzývam spojencov, aby urobili viac," doplnil v interview. "Bezpečnostným záujmom nás všetkých je postarať sa o to, aby Ukrajina uspela a Putin nevyhral."

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok