V domove pre seniorov v ruskom Kemerove horelo, zomrelo 22 ľudí

ta3 čtk
23.12.2022 23:52

Pri požiari domu pre seniorov v ruskom meste Kemerovo zomrelo 22 ľudí, informovala dnes agentúra TASS. Požiar vypukol v piatok neskoro večer moskovského času na hornom poschodí domu so súkromnou opatrovateľskou službou. Príčina zatiaľ nie je jasná.

V čase príchodu hasičov bola strecha už v plameňoch, horné poschodie jednoposchodovej budovy úplne zhorelo . Zničené bolo aj prízemie, kde boli obchody, okrem iného s krmivom pre zvieratá. Ruské úrady pôvodne informovali o dvadsiatich mŕtvych, po uhasení plameňov a inšpekcii ale záchranári našli ďalších dvoch mŕtvych.

"Podľa posledných informácií boli pri prehliadke miesta objavené ďalšie dve telá. Počet mŕtvych tak vzrástol na 22. Ďalších šesť je zranených, dvaja sú hospitalizovaní vo vážnom stave s popáleninami," uviedla ruská vyšetrovacia komisia. Lekári následne oznámili, že jeden z ľudí utrpel stredne vážne zranenia, druhý vážne. Stav oboch je však stabilizovaný.

Dom s opatrovateľskou službou patril súkromnej firme. Nebol uvedený v registri, a preto v ňom požiarni inšpektori nerobili pravidelné prehliadky, píše TASS. Záchranári tiež uviedli, že o požiari dostali informácie príliš neskoro. K rýchlemu šíreniu plameňov podľa nich prispeli drevené podlahy a penová izolácia.

Piatkové nešťastie v Kemerove na juhozápade Sibíri patrí v Rusku v posledných rokoch k najhorším svojho druhu. V decembri 2020 zomrelo 11 ľudí pri požiari domova dôchodcov v obci Išbuldino v Baškirsku, v tom istom roku v máji si deväť smrteľných obetí vyžiadal požiar v súkromnom domove pre seniorov v Krasnogorsku, taktiež tento dom nebol zaregistrovaný. V Kemerovom horel dom pre seniorov aj tento rok v januári, evakuovaných bolo päť desiatok ľudí, štyria zomreli.

Mesto Kemerovo, ktoré má asi 550 000 obyvateľov, zažilo aj jeden z najhorších požiarov v Európe za posledné roky. V marci 2018 tam v dôsledku požiaru v obchodnom centre zomrelo 60 ľudí, z toho štyri desiatky detí.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok