V Kyjeve prestali kvôli nedostatku elektriny jazdiť električky a trolejbusy

ta3 čtk
23.12.2022 21:39

Kvôli nedostatku elektriny v sieti prestali v Kyjeve jazdiť električky a trolejbusy. Na všetkých linkách ich nahradili autobusy, uviedol v piatok na sociálnych sieťach starosta mesta Vitalij Kličko. V podmienkach neustálych výpadkov prúdu žijú obyvatelia obcí okolité Kyjevskej oblasti. V Borodjanke išiel ľuďom od soboty do utorka prúd len na pol hodiny alebo na hodinu denne, napísala v piatok zverejnenej reportáži ruská redakcia BBC s odvolaním sa na miestnu obyvateľku.

V Kyjeve prestali kvôli nedostatku elektriny jazdiť električky a trolejbusy
TASR/AP

Vzhľadom na to, že ruská invázia na Ukrajinu začala vo februári tohto roku, mnohí Ukrajinci zažívajú už druhú veľmi ťažkú zimu. Situácia je zložitá v Kyjevskej oblasti, ktorá sa ešte nespamätala z následkov jarnej okupácie ruskou armádou, podotkla ruská redakcia BBC.

Byt v Borojanke, kde žije Lesja Rusnaková s manželom a deťmi, by radiátory aj tak nevykúrili. Tie totiž popraskali už začiatkom jari, keď v nich zamrzla voda. Rodina sa tak musí spoliehať iba na rúru a priamotopy. Keď prúd nejde, tak teplota v detskej izbe klesá až k siedmim stupňom Celzia.

Lesja ale hovorí, že je šťastná. V rodine sú všetci živí a zdraví a ona sama má prácu učiteľky. Tešia sa na oslavy konca roka a myslia si, že je potrebné "to ešte chvíľu vydržať". Absencia prúdu jej pripomína obdobie, kedy na jar Borodjanku okupovali Rusi a kedy rodina jedla skoro stále len zemiaky. "Predtým bolo potrebné jednoducho prežiť, teraz by sa človeku chcelo žiť," uzatvára Lesja.

V Kyjeve stačí množstvo elektriny len na pokrytie asi polovice potrieb mesta, uviedla agentúra Unian. Väčšina Kyjevanov je podľa nej kvôli poškodeniu rozvodnej sústavy po mnohých ruských útokoch na ukrajinskú infraštruktúru bez prúdu.

Prepravu na 38 trolejbusových a 17 električkových linkách v hlavnom meste zaisťuje novo 222 autobusov, spresnil Kličko. Metro v Kyjeve funguje ako obvykle, uzavreté sú dočasne len dve z 52 staníc. Agentúra Unian pripomenula, že iba tento týždeň sa otvorili dve stanice v centre mesta, Chreščatyk a Majdan Nezaležnosti, ktoré boli pre cestujúcich uzavreté od ruského vpádu na Ukrajinu. Druhá menovaná stanica slúžila ako priestor pre rozličné udalosti, tlačovými konferenciami prezidenta Volodymyra Zelenského počnúc a národným kolom hudobnej súťaže Eurovízie končiac.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok