Raketa Vega-C sa zrútila krátko po štarte, niesla dve družice spoločnosti Airbus

TA3 TASR
21.12.2022 16:37

Raketa Vega-C sa v stredu zrútila dve a pol minúty po štarte z Francúzskej Guyany. Raketa vyvinutá v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) niesla dve družice spoločnosti Airbus. Informovali agentúra AP a portál Space.com.

Raketa Vega-C sa zrútila krátko po štarte, niesla dve družice spoločnosti Airbus
TASR/AP

"Približne po dvoch minútach a 27 sekundách nastala odchýlka na (druhom stupni rakety) Zefiro 40, čím bola misia Vega C ukončená," uviedla francúzska spoločnosť Arianspace, ktorá zabezpečuje komerčnú dopravu nákladov do vesmíru. V súčasnosti analyzuje údaje s cieľom zistiť príčiny zlyhania.

Vega C odštartovala z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane v utorok o 22.47 h miestneho času (v stredu o 02.47 h SEČ). Niesla dva satelity určené na fotografické monitorovanie povrchu Zeme.

Prvý stupeň rakety svoju úlohu splnil, druhý stupeň Zefiro 40 však zlyhal, dodáva Space.com. Išlo o prvý komerčný štart rakety Vega C, ktorá je schopná do vesmíru vyniesť približne 800-kilogramový náklad, dodáva AP. Na vývoji programu rakety Vega C sa podieľa 12 z 22 členských krajín ESA.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok