Ruskí kozmonauti zrušili výstup do voľného vesmíru, dôvodom je únik chladiacej kvapaliny

15.12.2022 08:42

Štvrtkový plánovaný výstup ruských kozmonautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS do otvoreného vesmíru bol zrušený. Podľa americkej vesmírnej agentúry NASA sa tak stalo kvôli úniku chladiacej kvapaliny z lode Sojuz. Rusko hlási "technickú chybu", informovala o tom agentúra TASS.

"Vesmírna stanica je v dobrom stave a posádka Expedície 68 je v bezpečí," napísala na Twitteri NASA. Ruskí kozmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin mali vo štvrtok v otvorenom vesmíre stráviť šesť hodín a 37 minút. Mali preniesť "chladič výmenníka tepla z malého výskumného modulu Rassvet do viacúčelového laboratórneho modulu Nauka pomocou manipulátora ERA," uviedla TASS.

Na ISS oboch Rusov dopravila raketa Sojuz, ktorá odštartovala 21. septembra z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Plánované práce mali vykonať minulý mesiac, ale zabránila tomu porucha skafandrov. Kozmonauti neskôr chybné súčiastky skafandrov vymenili.

Medzinárodná vesmírna stanica je spoločným projektom NASA, Roskomosu, ESA, Japonska a Kanady. V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a následným zavedením širokých protiruských sankcií zo strany západných krajín adresoval bývalý šéf Roskozmosu Dmitrij Rogozin Spojeným štátom a ďalším západným krajinám už skôr množstvo vyhrážok.

Napriek rozkolu sa ale NASA a Roskosmos dohodli na pokračovaní spoločných letov na ISS. Medzinárodná vesmírna stanica tak v súčasnej dobe zostáva jednou z posledných oblastí spolupráce medzi Moskvou a Západom.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok