Bude systém Patriot chrániť nebo nad Ukrajinou? USA dokončujú plány na jeho vyslanie, uvádza CNN

TA3 ČTK
14.12.2022 09:09

Spojené štáty podľa televízie CNN dokončujú plány na vyslanie systému protivzdušnej obrany Patriot na Ukrajinu. Oficiálne oznámenie o ďalšej vojenskej podpore pre východoeurópsku krajinu napadnutú Ruskom by mohlo prísť už tento týždeň.

CNN sa vo svojom spravodajstve o systéme protivzdušnej obrany opiera o nemenovaných činiteľov, podľa ktorých ešte plán potrebuje súhlas ministra obrany Lloyda Austina, a potom podpis prezidenta Joea Bidena. 

Očakáva sa ale, že tak urobí. Spojené štáty sú najväčším zahraničným podporovateľom Ukrajiny. Od začiatku ruskej invázie vyčlenili na zbrane a ďalšie vybavenie pre Kyjev takmer 18 miliárd dolárov.

Naposledy v minulom týždni schválil Biden ďalšiu vojenskú pomoc za 275 miliónov dolárov. Jej cieľom je predovšetkým posilnenie protivzdušnej obrany. Systém Patriot slúži na ochranu pred taktickými balistickými strelami, raketami s plochou dráhou letu aj lietadlami. Jeho súčasťou sú výkonné radary s dosahom až 160 kilometrov.

Od začiatku vojny na Ukrajine niekoľkými batériami tohto raketového systému Spojené štáty posilnili Poľsko. Na východe NATO nimi disponuje napríklad aj Rumunsko. Nemecké systémy protivzdušnej obrany Patriot sú aj na Slovensku, o ich rozmiestnení v Poľsku sa teraz diskutuje.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok