Ukrajinu chránia pred rojmi ruských striel, ich nepriateľom je čas. Ako fungujú systémy protivzdušnej obrany?
Ruské raketové útoky na Ukrajinu nepoľavujú. Vláda v Kyjeve žiada spojencov o ďalšie pokročilé systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú schopné zostreliť prichádzajúcu paľbu. Na volanie odpovedali v posledných týždňoch USA, Poľsko či Nórsko. Ukrajinu v súčasnosti bránia systémy HIMARS, NASAMS či slovenský S-300. Ako vlastne fungujú a majú nejaké slabé miesto?
Čím Rusko útočí?
Rusko vystreľuje kombináciu starších a novších rakiet z rôznych miest, vrátane strategických bombardérov v Kaspickom regióne a riadených striel Kalibr odpálených z Čierneho mora, povedal Jurij Sak, poradca ukrajinského ministra obrany. Rakety Kalibr sú nákladné, preto sú určené na ciele s vysokou prioritou. Lietajú prevažne horizontálne v malej výške, pozdĺž vopred naprogramovaných súradníc.
Rusi skonštruovali svoje systémy protivzdušnej obrany S-300 tak, aby strieľali na pozemné ciele, uviedol Sak. Rakety tým pádom získajú len mierny dosah, ale keďže lietajú rýchlo a nízko, je ťažké ich zachytiť. V júli guvernér mesta Mykolajiv, ktoré sa nachádza pri Čiernom mori, povedal, že ruské sily pripevnili GPS zariadenia na hlavice S-300, ktoré strieľali na pozemné ciele, ale aj tak boli nepresné.
Ukrajinské systémy protivzdušnej obrany tiež čelia ruským dronom, ktoré Moskve poskytol Irán. Sú malé a letia nízko, aby sa vyhli radarom, povedal Sak. Avšak, keďže letia blízko pri zemi, ukrajinskí vojaci sú schopní ich zneškodniť svojimi zbraňami. "Naše sily protivzdušnej obrany vykazujú veľmi dobré výsledky," povedal poradca ministra. "So západnými systémami to bude ešte lepšie," dodal.
Rusko pravdepodobne dostalo z Iránu novú várku dronov, ktorými opäť útočí na ciele na území Ukrajiny. Uviedlo to podľa spravodajskej televízie Sky News britské ministerstvo obrany vo svojej najnovšej správe o vývoji situácie na Ukrajine, ktorá sa zakladá na informáciách tajných služieb. Britský rezort pripomenul, že ruská armáda nasadila drony iránskej výroby do bojov tento týždeň prvýkrát po trojtýždňovej prestávke.
Britská vojenská rozviedka predpokladá, že Rusko zrejme vyčerpalo svoje predchádzajúce zásoby bezpilotných lietadiel Šáhid-131 a Šáhid-136 a teraz dostalo nové. V takom prípade treba zrejme očakávať novú vlnu útokov bezpilotných lietadiel.