Peruánsky prezident Castillo oznámil, že chce rozpustiť parlament. Ten ho následne odvolal

Peruánsky prezident Castillo oznámil, že chce rozpustiť parlament. Ten ho následne odvolal
Zdroj foto: TASR/AP
Peruánsky parlament jasnou väčšinou odvolal z funkcie prezidenta Pedra Castilla len krátko po tom, čo hlava štátu oznámila zámer zákonodarný zbor rozpustiť a vyhlásiť predčasné voľby. Poslanci Castilla zbavili funkcie kvôli "trvalej morálnej nespôsobilosti". Polícia následne na Twitteri oznámila, že Castilla zadržali bezpečnostné zložky. O niečo neskôr zložila prísahu doterajšia viceprezidentka Dina Boluarteová a stala sa dočasnou prezidentkou a vôbec prvou ženou na čele Peru. Boluarteová už predtým Castillovo počínanie označila za štátny prevrat.

Vo svojom prvom vyjadrení v novej funkcii Boluarteová vyzvala k jednote a dialógu. Ako uviedla, aby bola prekonaná kríza, ktorá v krajine vypukla, je potrebné dosiahnuť politické prímerie.

Za odvolanie prezidenta Castilla hlasovalo 101 zo 130 peruánskych poslancov. V polovici októbra prokuratúra podala do parlamentu sťažnosť, v ktorej Castilla obvinila okrem iného zo zločineckého zoskupenia či zneužívania právomocí.

Niekoľko hodín pred hlasovaním parlamentu Castillo vystúpil v televízii, kde oznámil svoj úmysel rozpustiť parlament a "zvolať v čo najkratšom čase voľby do nového kongresu". V medziobdobí mal podľa Castilla krajinu riadiť krízový kabinet. Castillo chcel tiež vykonať zmeny v justícii a polícii.

Mnoho peruánskych politikov okamžite označilo prezidentovo rokovanie za pokus o štátny prevrat. "Ide o štátny prevrat, ktorý prehlbuje politickú a ústavnú krízu," uviedla vtedy ešte viceprezidentka Boluarteová. Minister zahraničia César Landa vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo Peru obnoviť demokraciu. Landa spolu s ministrami hospodárstva, spravodlivosti a práce podali demisiu.

Podľa opozičnej političky Keiko Fujimoriovej, ktorá v posledných prezidentských voľbách prehrala práve s Castillom, ide o "zúfalý prevrat". Vyzvala ozbrojené sily, aby podporili ústavný poriadok.

Americká veľvyslankyňa v Lime Lisa Kennaová uviedla, že USA odmietajú mimoústavné počínanie prezidenta, ktorého cieľom je zabrániť parlamentu vykonávať mandát. K obnove legálneho rámca vyzvala aj Kostarika a znepokojenie vyjadrila Argentína.

Velitelia polície a peruánskych ozbrojených síl v spoločnom vyhlásení uviedli, že neuposlúchnu rozkazy, ktoré porušujú ústavu. Predseda ústavného súdu Francisco Morales vyzval vojakov, aby obnovili ústavný poriadok v krajine.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá