Argentínsku viceprezidentku odsúdili za korupciu, dostala šesť rokov väzenia

Argentínsku viceprezidentku odsúdili za korupciu, dostala šesť rokov väzenia
Zdroj foto: Twitter/Emmanuel Rincón
Argentínsky súd v utorok uznal vinnou argentínsku viceprezidentku Cristinu Kirchnerovú z korupcie a uložil jej trest odňatia slobody na šesť rokov. Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu. Informovali agentúry AFP a AP.

Argentínsku exprezidentku Kirchnerovú odsúdili za podvod v rámci ktorého bola spreneverená miliarda dolárov skrz pochybných verejných zákaziek počas jej pôsobenia vo funkcii prezidentky v rokoch 2007 až 2015. 

Súd zároveň zamietol obvinenie voči argentínskej viceprezidentke z vedenia zločineckej skupiny, za čo jej hrozil trest odňatia slobody na 12 rokov väzenia. Rozsudok nie je právoplatný, kým súd nerozhodne o Kirchnerovej odvolaniach.  

Tento súdny proces tak podľa AP môže trvať ešte niekoľko rokov. Viceprezidentka obvinenia z korupcia rázne a odmieta a zatiaľ disponuje imunitou voči zatknutiu. Kirchnerová je prvou argentínskou viceprezidentkou, ktorá bola odsúdená počas výkonu funkcie, všíma si AP.      

Kirchnerovej priaznivci vyhlásili, že v prípade jej odsúdenia ochromia krajinu. V Argentínskej metropole Buenos Aires sa jej podporovatelia po vyhlásení rozsudku začali postupne zhromažďovať a za hlasného skandovania a bubnovania smerovali k budove federálneho súdu, píše AP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá