So Scholzovou vládou sú nespokojné dve tretiny Nemcov, ukázal prieskum

7.12.2022 18:57

Dve tretiny Nemcov sú nespokojné s vládou kancelára Olafa Scholza. Ukázal to prieskum pre agentúru DPA pri príležitosti prvého výročia vzniku koaličnej vlády sociálnych demokratov (SPD), slobodných demokratov (FDP) a Zelených, ktoré pripadá na 8. decembra.

Nemecký kancelár Scholz v Moskve odmietol ruský PCR test
Foto: TASR/AP

Skôr alebo veľmi nespokojných je s kabinetom 64-ročného kancelára 66 percent opýtaných, opačný postoj zastáva 26 percent.

Scholz doterajší výkon svojej vlády vidí odlišne a na jej zasadnutí poznamenal, že toho veľa dokázala. Ministrov za to odmenil tabuľkou čokolády s jemne horkastou chuťou. "Tá príchuť to celkom vystihuje," reagovala hojne kritizovaná ministerka obrany Christine Lambrechtová (SPD).

Horko nespokojní sú medzi priaznivcami vládnych strán podľa prieskumu predovšetkým voliči FDP, z ktorých výkony kabinetu kladne hodnotí len 24 percent. U voličov SPD spokojnosť dosahuje 48 percent a u Zelených 56 percent.

Príliš dobre na tom nie je ani sám Scholz, s ktorého prácou je spokojných len 29 percent opýtaných, zatiaľ čo 64 percent ju hodnotí kriticky. Aj po roku od jej odchodu z postu kancelárky považuje 51 percent Nemcov za lepšiu šéfku vlády kresťanskú demokratku Angelu Merkelovú. Exkancelárka, ktorá v poslednej dobe čelí kritike kvôli svojej predchádzajúcej politike voči Rusku, má dokonca aj u voličov SPD viac priaznivcov ako Scholz, a to v pomere 39 ku 37.

Pri všetkej nespokojnosti s vládou očakáva len 31 percent opýtaných, že kabinet skončí predčasne. O opaku je presvedčených 47 percent respondentov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok