Predvolebná taktika? Kaczyński obvinil Nemecko, že sa snaží ovládať Európu ako počas vojny

Predvolebná taktika? Kaczyński obvinil Nemecko, že sa snaží ovládať Európu ako počas vojny
Zdroj foto: Twitter/Gurbaksh Singh Chahal
Predseda hlavnej poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński odsúdil údajnú nadvládu Nemecka v Európe. Západného suseda Poľska obvinil, že sa snaží mierovými spôsobmi uskutočniť "plány, ktoré chcel kedysi dosiahnuť vojenskými metódami". Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že v Poľsku sa v budúcom roku budú konať parlamentné voľby.

Podľa Kaczyńského spočíva sila Európy v jej národoch a do značnej miery v jej suverénnych štátoch. Predseda PiS odsúdil "situáciu nadvlády, situáciu, keď jeden z európskych štátov, dnes najväčší po Rusku, mierovými spôsobmi uskutočňuje plány, ktoré chcel kedysi uskutočniť vojenskými metódami". "Je to cesta, ktorá vedie ku kríze a nešťastiu. Nielen Poľska, ale aj Európy. A aj tejto krajiny, Nemecka," dodal.

Kaczyński, ktorý je považovaný za vodcu a hlavného stratéga vládnucej pravice a často útočí na Nemecko a Európsku úniu, v sobotu vystúpil v Lehnici na juhozápade krajiny v rámci svojej cesty po vojvodstvách pred parlamentnými voľbami, ktoré sa majú konať na jeseň budúceho roka.

Popri protinemeckej a euroskeptickej rétorike, ktorá podľa poľskej opozície prinajmenšom čiastočne súvisí s predvolebnou kampaňou, začali poľské úrady v poslednej dobe diplomatickú ofenzívu s cieľom vymôcť od Nemecka reparácie za druhú svetovú vojnu. Varšava odhaduje, že škody spôsobené vtedajším nacistickým režimom predstavujú 6,2 bilióna zlotých. Berlín však považuje otázku vojnových reparácií za uzavretú.

Varšava tiež koncom novembra odmietla nemeckú ponuku na zaslanie systému protivzdušnej obrany Patriot po tom, čo pri poľskej obci Przewodów blízko ukrajinských hraníc dopadla raketa a zabila dvoch ľudí. Podľa západných činiteľov išlo zrejme o strelu ukrajinskej protileteckej obrany, ktorá sa bránila vtedajšej smršti ruských rakiet. Poľská vláda navrhla, aby Nemecko odovzdalo vybavenie Ukrajine.

Podľa dnes zverejneného prieskumu je ale viac ako polovica Poliakov nespokojná s politikou Varšavy voči Nemecku. Prístup vlády Mateusza Morawieckého k Nemecku hodnotilo negatívne 50,5 percenta respondentov, 18,7 percenta ju chválilo a 30,8 percenta nemalo na vec názor. Prieskum agentúry SW Research zverejnil web poľského denníka Rzeczpospolita.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá