Poľky demonštrovali pred domom Kaczyňského, ten ale nebol doma

Poľky demonštrovali pred domom Kaczyňského, ten ale nebol doma
Zdroj foto: Twitter/Orla Barry
Pred domom lídra poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyňského sa v pondelok zišli demonštranti. Protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií v Poľsku aj voči opatreniam, ktoré majú ženy odradzovať od umelého oplodnenia.

Ich hnev vyvolalo nedávne Kaczyňského tvrdenie, že za nízku pôrodnosť v Poľsku môžu sčasti mladé ženy, ktoré pijú alkohol. Informuje o tom agentúra AP. Demonštráciu zvolalo poľské hnutie s názvom Celopoľský štrajk žien v reakcii na predmetný Kaczyňského výrok. Protesty sa v pondelok okrem Varšavy konali aj v niekoľkých ďalších mestách. Sám Kaczyňski v predstihu avizoval, že doma nebude, že bude ako obvykle v práci. V mieste kvôli manifestácii nejazdili električky.

Hoci Kaczyňského tvrdenie zo začiatku novembra bezprostredne rozhnevalo mnoho ľudí, hnev už zrejme opadol, keďže pondelňajšie protesty boli oveľa menšie, ako niektoré z vlaňajších obrovských demonštrácií zvolané zmieneným hnutím, píše AP. Niektorí z kritikov obviňujú 73-ročného Kaczyňského, ktorý je starým mládencom, že nerozumie okolnostiam, aké v súčasnosti ženám sťažujú rozhodovanie o materstve.

Celopoľský štrajk žien tvrdí, že za nízku pôrodnosť v krajine môže veľa faktorov, vrátane v podstate zakázaných interrupcií, či nedostatočného prístupu k vzdelaniu v sexuálnej výchove, ako aj spôsobom umelého oplodnenia. V tejto súvislosti spomenuli tiež vysokú infláciu, nedostatok dostupného bývania či centier dennej starostlivosti. 

Protest sa konal symbolicky na deň 104. výročia dňa, keď ženy získali v hlasovacie práva v Poľsku, ktoré tak v tomto smere patrilo k svetovým priekopníkom. Samotný Kaczyňski na tlačovej konferencii ešte pred začiatkom protestu uviedol, že nerozumie tomu, prečo sa má demonštrácia konať pred jeho domom, keďže on bol podľa vlastných slov "vždy zástancom úplnej rovnosti žien".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá