USA nevylučujú, že Rusko použije chemické zbrane. Prinútili by ho k tomu väčšie neúspechy na bojisku

24.11.2022 10:11

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa domnieva, že Rusko by mohlo na Ukrajine použiť chemické zbrane predtým, než by sa pustilo do eventuálnej jadrovej konfrontácie s NATO. Stať by sa tak mohlo v prípade, že Moskva bude pokračovať v neúspechoch na bojisku, napísal server Politico s odvolaním sa na anonymné zdroje.

USA nevylučujú, že Rusko použije chemické zbrane. Prinútili by ho k tomu väčšie neúspechy na bojisku
Foto: TASR/AP

Podľa šiestich dobre informovaných zdrojov, medzi ktorými sú pracovníci Pentagónu, Spojené štáty zatiaľ nemajú žiadne spravodajské informácie, ktoré by naznačovali, že takýto útok na Ukrajine bezprostredne hrozí. Mnohí americkí predstavitelia obrany sa domnievajú, že boje v zimných mesiacoch uberú na intenzite a že žiadna zo strán nebude schopná získať späť významné územie.

Pokiaľ však budú ruské straty na bojiskách pokračovať alebo sa ruská armáda na Ukrajine úplne zrúti, niektorí vysokopostavení predstavitelia zaoberajúci sa touto problematikou sa domnievajú, že by Moskva mohla siahnuť po použití chemických zbraní - vrátane nervovoparalytickej látky novičok, ktorá je spájaná s otravou opozičného aktivistov Alexeja Navaľného. Jeden z amerických činiteľov uviedol, že pri takomto útoku by mohli byť použité látky, ktoré by sa dali ľahko zamaskovať tak, aby bolo ťažké zvaliť vinu na Moskvu.

Bidenova administratíva sa čoraz viac prikláňa k názoru, že Rusko sa uchýli k nekonvenčným spôsobom vedenia vojny, ak bude na Ukrajine naďalej strácať pôdu pod nohami. USA sú si podľa serveru Politico vedomé, že Rusko investuje do schopností použiť chemické zbrane. Americkí senátori boli na jeseň informovaní o ruských zásobách chemických zbraní a hrozbe ich použitia na Ukrajine, uviedol nemenovaný poradca pracujúci v Kongrese.

Americké ministerstvo obrany tento rok na jeseň vyslalo tímy do krajín východnej Európy, ktoré mali ich armády oboznámiť s postupmi v prípade chemickej alebo biologickej hrozby, uviedol jeden z predstaviteľov Pentagónu a ďalšia osoba oboznámená s týmto plánom. V rámci miliardovej vojenskej pomoci Ukrajine medzitým USA poskytli Kyjevu ochranné chemické, biologické a jadrové vybavenie. Rada Bieleho domu pre národnú bezpečnosť sa k záležitosti odmietla vyjadriť.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok