Napätie medzi Sýriou a Tureckom môže vyústiť aj do pozemnej invázie, myslí si Erdogan

21.11.2022 13:15

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok vyhlásil, že vojenská operácia tureckej armády na severe Sýrie a Iraku sa nemusí obmedziť len na údery zo vzduchu, ale budú sa viesť aj diskusie o zapojení pozemných jednotiek.

Turecko sa chce angažovať v Afganistane
TASR/AP

Ako informovala agentúra Reuters, Erdogan po návrate z cesty do Kataru pred novinármi povedal, že o prípadnom zapojení pozemných síl rozhodnú spoločne generálny štáb tureckej armády a turecké ministerstvo obrany.

Reuters pripomenul, že turecké vojenské lietadlá podnikli v nedeľu letecké útoky na základne kurdských militantov v Sýrii a Iraku, pričom zasiahli a zničili 89 cieľov, uviedlo turecké ministerstvo obrany.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR), ktoré prostredníctvom siete informátorov monitoruje dianie v Sýrii, si nočné nálety na severe a severovýchode Sýrie vyžiadali najmenej 31 obetí. Ich terčom boli najmä pozície sýrskych kurdských jednotiek.

Táto ofenzíva s kódovým označením Operácia Claw-Sword sa začala týždeň po výbuchu v centre Istanbulu, pri ktorom zahynulo šesť ľudí a 81 bolo zranených. Ankara z tohto útoku viní kurdských ozbrojencov, ktorí však účasť na útoku popierajú.

Agentúra AFP dodala, že Erdoganovo varovanie pred možnou pozemnou ofenzívou prišlo po tom, ako v pondelok - pri útoku zo sýrskeho územia - zahynuli v tureckom pohraničnom meste Karkamiš najmenej traja ľudia vrátane dieťaťa.

Podľa guvernéra provincie Gaziantep na juhovýchode Turecka Davuta Güla bolo smerom na centrum mesta Karkamiš vypálených päť mínometných striel. Okrem obetí na životoch si ostreľovanie vyžiadalo aj šiestich zranených.

Turecké úrady tvrdia, že útok na ciele v meste Karkamiš spáchali milície spojené so Stranou kurdských pracujúcich (PKK), ktorá od roku 1984 vedie ozbrojený boj za autonómiu a posilnenie práv pre Kurdov v Turecku. PKK je v Turecku považovaná za teroristickú organizáciu a je zakázaná.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok