Pri útoku na leteckú základňu prišli o život dvaja sýrski vojaci, údajne išlo o nálet izraelskej armády

TA3/TASR
13.11.2022 19:55

Pri útoku na leteckú základňu neďaleko sýrskeho mesta Homs prišli v nedeľu večer o život dvaja vojaci sýrskej vládnej armády a ďalší traja utrpeli zranenia. Podľa Damasku šlo o nálet izraelskej armády. Sýrska tlačová agentúra SANA dodala, že sýrska protivzdušná obrana reagovala na nepriateľské ciele a niekoľko z nich zneškodnila.

Kurdi sýria konvoj 1140px (SITA/AP)
SITA/AP

S odvolaním sa na vojenský zdroj SANA spresnila, že terčom útoku bola vládna letecká základňa Šajrát. Okrem obetí na životoch a zranených došlo aj k materiálnym škodám. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii tiež informovalo o výbuchoch v oblasti leteckej základne Šajrát, pričom uviedlo, že boli odpálené štyri rakety.

V danej oblasti sa nachádza viacero vojenských objektov, ktoré využíva nielen režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ale aj jeho spojenci -  skupiny podporované Iránom - vrátane libanonského šiitského hnutia Hizballáh.

Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 Izrael pravidelne podniká nálety na pozície sýrskych vládnych síl a ich spojencov z Iránu a Libanonu. Predpokladá sa, že izraelská armáda uskutočnila už niekoľko stoviek takýchto útokov.

Izrael sa k útokom, ktoré podniká v Sýrii, zvyčajne nevyjadruje. Izraelská armáda ich však odôvodňuje ako nevyhnutné, aby zabránila Iránu – "úhlavnému nepriateľovi" židovského štátu – získať oporné body v blízkosti izraelských hraníc.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok