Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Bol to predpoklad samostatnosti Slovenskej i Českej republiky, povedala prezidentka

ta3 TASR
28.10.2022 09:33

Vznik prvej Československej republiky bol predpokladom samostatnosti Slovenskej i Českej republiky, na tomto základe dodnes stojíme. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti Dňa vzniku samostatného československého štátu. V piatok ráno položila vence k Pamätníku československej štátnosti a k Pamätníku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

"Prvá ČSR bola vďaka osobnostiam ako Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik úspešným príbehom, na základoch ktorého dodnes stojíme," povedala prezidentka. Skonštatovala, že vznikom ČSR sa Slovensko stalo štátotvorným národom. Na našom území podľa jej slov následne vznikali dôležité inštitúcie a zavádzali sa aj viaceré moderné demokratické inštitúty ako napríklad volebné právo žien.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok