Putin opäť kritizoval Západ, chcel by s ním rokovať ako rovnocenný partner

TA3 ČTK
27.10.2022 17:10

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok opäť kritizoval politiku Západu ako krvavú a špinavú, popierajúcu zvrchovanosť štátov a národov a snažiaci sa privlastniť si všetky zdroje a bohatstvo ľudstva. Vytkol Západu okrem iného "podnecovanie vojny na Ukrajine", ktorú ale šéf ruského štátu začal svojím rozkazom k vpádu ruských vojsk do susednej krajiny 24. februára.

Slovenskí politici kritizujú Putinov krok na sociálnych sieťach. Obete si želajú mier, napísal úrad vlády
TASR/AP

Rusko podľa Putina iba bráni svoje právo na existenciu. Prezident súčasne tvrdil, že Západ bude musieť pristúpiť na rovnoprávny rozhovor o spoločnej budúcnosti v globálnych záležitostiach. "Čím skôr, tým lepšie," povedal Putin podľa agentúry TASS pri vystúpení v debatnom klube Valdaj.

Západ vyvíja na Rusko podľa prezidenta čoraz väčší tlak, aby sa mu podvolilo a stalo sa jeho poslušným nástrojom, alebo ho zničí a zmetie z politickej mapy. To sa ale "nikdy nepodarí", zdôraznil Putin. "Kým existujú jadrové zbrane, vždy existuje nebezpečenstvo ich použitia," varoval. Vo svete podľa Putina dochádza k degradácii svetových inštitúcií, k erózii princípu kolektívnej bezpečnosti ak nahradzovaniu medzinárodného práva západnými "pravidlami", ktoré v skutočnosti vedú iba k tomu, aby "globálne mocnosti mohli žiť bez akýchkoľvek pravidiel a všetko im prechádzalo".

"Veľmi nad svetom je to, na čo Západ stavil vo svojej hre. Táto hra je nebezpečná, odmieta zvrchovanosť národov, ich svojbytnosť a jedinečnosť," vyhlásil Putin. Politiku Západu charakterizoval ako "krvavú a špinavú". "Odmieta zvrchovanosť krajín a národov, ich svojbytnosť a jedinečnosť, nehľadí ani v najmenšom na záujmy iných štátov," poznamenal. Akákoľvek kritika Západu je potom označovaná za "ruku Kremľa", čo je podľa Putina "blábolenie". Putin v prejave tiež použil výraz "zaslepenosť z nadradenosti" z niekdajšej prednášky sovietskeho a ruského spisovateľa Alexandra Solženicyna v Harvarde.

"Nový svetový poriadok sa musí opierať o zákon a právo, musí byť slobodný, svojbytný a spravodlivý. Aj svetová ekonomika a obchod sa musí stať spravodlivejší a otvorenejší," povedal Putin. "Som presvedčený, že diktatúre sa dá čeliť len slobodou rozvoja krajín a národov," povedal. Dobré by podľa ruského prezidenta tiež bolo premýšľať o tom, aby štruktúra OSN, vrátane Bezpečnostnej rady, lepšie vyjadrovala rôznorodosť regiónov mnohopolárneho sveta, vrátane rastúceho vplyvu Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.

Spojené štáty nemajú podľa Putina svetu čo ponúknuť a americký neoliberálny model svetového poriadku sa zmieta v kríze. "To všetko bez preháňania nie je systémovou, ale dokonca doktrinálnou krízou neoliberálneho modelu amerického svetového poriadku. Nemajú potuchy o vytváraní pozitívneho vývoja, jednoducho nemajú svetu čo ponúknuť, okrem udržania si svojej dominancie," vyhlásil Putin.

"Skutočná demokracia v multipolárnom svete predovšetkým predpokladá možnosť každého národa, každej spoločnosti a akejkoľvek civilizácie zvoliť si vlastnú cestu, svoj vlastný spoločenský a politický systém. Ak majú také právo Spojené štáty a krajiny Európskej únie, potom také právo majú samozrejme aj krajiny Ázie, islamské štáty, monarchia Perzského zálivu a štáty iných kontinentov. Samozrejme ich má aj naša krajina, Rusko, a nikto nikdy nebude môcť diktovať, akú spoločnosť a na akých princípoch by sme mali budovať," vyhlásil.

"Historické obdobie nadvlády Západu vo svetových záležitostiach končí. Jednopolárny svet sa stáva minulosťou," uviedol Putin a zdôraznil, že Rusko preukázalo svoju veľkosť tým, že dokázalo úspešne odolať západným sankciám a "zaškrteniu" prístupu ku kriticky dôležitým technológiám. Jedine Rusko by podľa šéfa Kremľa mohlo byť skutočným garantom nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny, ktorú aj Rusko podľa Putina vytvorilo. "Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o Ukrajinu bolo pre nás úplne neprijateľné, čo všetci vedeli, ale jednoducho ignorovali. Úplne ignorovali naše bezpečnostné záujmy," vyhlásil Putin, hoci otázka prijatia Ukrajiny do NATO pred inváziou nebola na programe dňa. 

Ukrajina mala len prísľub, že dvere do aliancie zostávajú všetkým záujemcom otvorené a že žiadna krajina – ani Rusko – nemá právo veta. Podľa Putinovej verzie ale v závere minulého roka ďalší ruský pokus dohovoriť sa na nerozširovaní NATO zlyhal a Západ Rusov "jednoducho poslal kamsi, a to bolo všetko". Ruské záujmy boli ignorované, zopakoval.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok